Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Górzyca

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat słubicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Górzyca

Granice: Gmina Górzyca
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Górzyca. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubuskie 107 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubuskie — mediana 107 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-24)

Uchwała nr XXVII.149.2026 Rady Gminy Górzyca z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Górzyca

W gminie Górzyca plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.
Plany miejscowe
16 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
16,4 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Górzyca mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw).
Mediana EP
76 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
128 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Górzyca w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 17 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
12 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
17 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
15 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Górzyca dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
16 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Górzyca
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,8 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Górzyca

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubuskiego — 15 projektów, w tym 2 w całości w gminie Górzyca: 1,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Górzyca ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 28 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
27,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
90 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Górzyca ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 82,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Górzyca W gminie Górzyca ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 2,8% powierzchni gminy, a 82,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
2,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
82,1 % 119 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
145 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Górzyca uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 43 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
49,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 49,9%
Zdających
43 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
37,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
71,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Górzyca Język polski: wynik 61,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 37,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Górzyca Matematyka: wynik 37,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 71,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Górzyca Język angielski: wynik 71,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Górzyca podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 509 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 361 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 206 tys. zł przy dochodach 41,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 509 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 361 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
36,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29,7%
Podatek od środków transportowych
27 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 57 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
41,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
42,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-206 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Górzyca najlepsza pozycja to 491. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 668 z 2 451 gmin w kraju · 53. z 79 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — −3,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
491 z 2 479 gmin w kraju · 14. z 82 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 096 z 2 301 gmin w kraju · 18. z 81 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 16,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Górzyca w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-24.
Akty planistyczne
14 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Górzyca ma plan ogólny?
W gminie Górzyca plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Górzyca?
W gminie Górzyca nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Górzyca?
W gminie Górzyca w roku 2025 oddano do użytku 3,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Górzyca?
W gminie Górzyca w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 17 spraw budowlanych, w tym 12 spraw o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Górzyca?
W gminie Górzyca mediana EP ze świadectw energetycznych to 76 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 128 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Górzyca?
W gminie Górzyca w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-24.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.