Gmina Pawłów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 207 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat starachowicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Pawłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 47 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat starachowicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Pawłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat starachowicki) to 64 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 121 zł/m² (79 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 64 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat starachowicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 32 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat starachowicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 121 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat starachowicki)
- Transakcje, powiat
- 79 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat starachowicki)
Energia budynków
W gminie Pawłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 207 świadectw).- Mediana EP
- 85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 207 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Pawłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 106 spraw budowlanych, w tym 79 spraw o dom jednorodzinny — o 25,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 79 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 106 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 106 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Pawłów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Pawłów
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 14 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 33,5 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Pawłów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego — 21 projektów, w tym 5 w całości w gminie Pawłów: 33,5 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Pawłów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 107 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 107 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 80 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Pawłów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 21,4% powierzchni gminy, a 15,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 21,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 15 % 21 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 140 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Pawłów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 144 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,8%
- Zdających
- 144 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 67 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 53,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 8 szkół z 9 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Pawłów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 139 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (503 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 4,0 mln zł przy dochodach 123,3 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 139 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 503 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 6,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,7%
- Podatek od środków transportowych
- 46 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 123,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 127,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -4 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 8,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Pawłów najlepsza pozycja to 738. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (47,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 953 z 2 451 gmin w kraju · 26. z 99 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — −0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 915 z 2 479 gmin w kraju · 30. z 102 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 2,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 738 z 2 301 gmin w kraju · 25. z 90 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 47,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Pawłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2022-06-07.- Akty planistyczne
- 29 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIX/394/22 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie zmiany Nr 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Rzepin Drugi na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/120/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 30 października 2019 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Pawłów na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/130/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie zmiany uchwały Nr X/104/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 18 września 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Świślina na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr x/103/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 18 września 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Szerzawy II na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr X/104/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 18 września 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Świślina na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/93/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 26 czerwca 2019 r. w sprawie zmiany Nr 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Pokrzywnica na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr V/54/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Świślina na terenie gminy Pawłów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr Znak: SPN.III.4130.10.2019 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 10 kwietnia 2019 r. stwierdzające nieważność całości uchwały Nr V/52/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Pawłów na terenie gminy Pawłów
- · plan miejscowy · Uchwała nr V/53/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Szerzawy II na terenie gminy Pawłów
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr Znak: SPN.III.4130.11.2019 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 10 kwietnia 2019 r. stwierdzające nieważność części uchwały Nr V/54/19 Rady Gminy w Pawłowie z dnia 5 marca 2019 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sołectwa Świślina na terenie gminy Pawłów
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Pawłów ma plan ogólny?
- W gminie Pawłów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Pawłów?
- W gminie Pawłów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat starachowicki) to 64 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 32 a 121 zł/m² (79 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Pawłów?
- W gminie Pawłów w roku 2025 oddano do użytku 2,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Pawłów?
- W gminie Pawłów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 106 spraw budowlanych, w tym 79 spraw o dom jednorodzinny — o 25,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Pawłów?
- W gminie Pawłów mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 207 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Pawłów?
- W gminie Pawłów w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2022-06-07.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.