Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Ruciane-Nida

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 128 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 453 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat piski stan na

Sprawdź działkę — gmina Ruciane-Nida

Granice: Gmina Ruciane-Nida
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Ruciane-Nida. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. warmińsko-mazurskie 106 zł/m²
Polska 143 zł/m²
28 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. warmińsko-mazurskie — mediana 106 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 28 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Ruciane-Nida planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 34.
Plany miejscowe
34 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,2 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Ruciane-Nida mediana EP ze świadectw energetycznych to 128 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 453 świadectw).
Mediana EP
128 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
453 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Ruciane-Nida w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 39 spraw o dom jednorodzinny — o 44,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
39 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
63 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
62 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Ruciane-Nida dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 29 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
29 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ruciane-Nida
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
15 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
5 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
22,5 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ruciane-Nida

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 21 projektów, w tym 6 w całości w gminie Ruciane-Nida: 20,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Ruciane-Nida: 1,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Ruciane-Nida: 600 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Ruciane-Nida ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 20 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
19,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
121 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Ruciane-Nida ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,4% powierzchni gminy, a 74,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Ruciane-Nida W gminie Ruciane-Nida ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 1,4% powierzchni gminy, a 74,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
1,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
74,9 % 265 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
354 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Ruciane-Nida uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 39 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,2%
Zdających
39 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 57,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Ruciane-Nida Język polski: wynik 57,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,8% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Ruciane-Nida Matematyka: wynik 44,8% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Ruciane-Nida Język angielski: wynik 63,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Ruciane-Nida podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 882 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (718 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 7,1 mln zł przy dochodach 61,5 mln zł.
Podatek od nieruchomości
882 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 718 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
27 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,3%
Podatek od środków transportowych
15 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
61,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
54,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
7,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
8,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Ruciane-Nida najlepsza pozycja to 531. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 079 z 2 451 gmin w kraju · 85. z 116 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
531 z 2 479 gmin w kraju · 24. z 116 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 3,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 882 z 2 301 gmin w kraju · 97. z 113 gmin w województwie · 4. z 4 gmin w powiecie — 1,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Ruciane-Nida w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-06.
Akty planistyczne
24 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Ruciane-Nida ma plan ogólny?
W gminie Ruciane-Nida planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 34.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ruciane-Nida?
W gminie Ruciane-Nida nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ruciane-Nida?
W gminie Ruciane-Nida w roku 2025 oddano do użytku 3,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Ruciane-Nida?
W gminie Ruciane-Nida w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 63 sprawy budowlane, w tym 39 spraw o dom jednorodzinny — o 44,4% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ruciane-Nida?
W gminie Ruciane-Nida mediana EP ze świadectw energetycznych to 128 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 453 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ruciane-Nida?
W gminie Ruciane-Nida w dziennikach urzędowych ogłoszono 24 akty planistyczne, ostatni 2026-10-06.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.