Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Młynary

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat elbląski stan na

Sprawdź działkę — gmina Młynary

Granice: Gmina Młynary
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Młynary. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat elbląski 127 zł/m²
woj. warmińsko-mazurskie 106 zł/m²
Polska 143 zł/m²
28 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat elbląski — mediana 127 zł/m²; woj. warmińsko-mazurskie — mediana 106 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 28 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-19)

Uchwała nr XXVII/193/2026 Rady Miejskiej w Młynarach z dnia 12 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta i gminy Młynary

W gminie Młynary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat elbląski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Młynary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat elbląski) to 127 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 95 a 218 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
127 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
Typowy przedział cen od, powiat
95 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
Typowy przedział cen do, powiat
218 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)
Transakcje, powiat
21 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat elbląski)

Energia budynków

W gminie Młynary mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Mediana EP
113 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
119 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Młynary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
34 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
42 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
42 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Młynary dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 24 projekty, w tym 14 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
24 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Młynary
Inwestycje
14 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,6 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Młynary

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur — 23 projekty, w tym 3 w całości w gminie Młynary: 1,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Młynary ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 26 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
25,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-7,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
96 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Młynary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,8% powierzchni gminy, a 40,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Młynary W gminie Młynary ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 5,8% powierzchni gminy, a 40,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
5,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
40 % 62 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
155 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Młynary uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,0%
Zdających
31 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
57,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Młynary Język polski: wynik 62,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Młynary Matematyka: wynik 52,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 57,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Młynary Język angielski: wynik 57,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Młynary podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 636 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 458 tys. zł przy dochodach 43,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
636 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 636 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,1%
Podatek od środków transportowych
10 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
43,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
43,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
458 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Młynary najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 262 z 2 451 gmin w kraju · 91. z 116 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — −7,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 536 z 2 479 gmin w kraju · 50. z 116 gmin w województwie · 3. z 9 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 113 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Młynary w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.
Akty planistyczne
10 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Młynary ma plan ogólny?
W gminie Młynary plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Młynary?
W gminie Młynary mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat elbląski) to 127 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 95 a 218 zł/m² (21 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Młynary?
W gminie Młynary w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Młynary?
W gminie Młynary w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 42 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 100,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Młynary?
W gminie Młynary mediana EP ze świadectw energetycznych to 113 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 119 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Młynary?
W gminie Młynary w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-19.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.