Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tuszyn

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 609 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat łódzki wschodni stan na

Sprawdź działkę — gmina Tuszyn

Granice: Gmina Tuszyn
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tuszyn. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat łódzki wschodni 151 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat łódzki wschodni — mediana 151 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tuszyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.
Plany miejscowe
27 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Tuszyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni) to 151 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 184 zł/m² (32 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
151 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni)
Typowy przedział cen od, powiat
83 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni)
Typowy przedział cen do, powiat
184 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni)
Transakcje, powiat
32 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni)

Energia budynków

W gminie Tuszyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 609 świadectw).
Mediana EP
99 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
609 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tuszyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 32 sprawy o dom jednorodzinny — o 69,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
32 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
47 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
31 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tuszyn dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tuszyn
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
26,4 mln zł z 10 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tuszyn

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 11 projektów, w tym 9 w całości w gminie Tuszyn: 11,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Tuszyn: 14,9 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tuszyn ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +10,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 100 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
99,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
10,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
157 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tuszyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 15,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tuszyn W gminie Tuszyn ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,3% powierzchni gminy, a 15,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
15,6 % 20 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
128 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tuszyn uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 120 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,7%
Zdających
120 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 67,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tuszyn Język polski: wynik 67,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tuszyn Matematyka: wynik 59,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tuszyn Język angielski: wynik 70,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tuszyn podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 563 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (1 234 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 7,0 mln zł przy dochodach 115,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 563 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 1 234 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
30,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 26,0%
Podatek od środków transportowych
58 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 53 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
115,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
108,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
14,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tuszyn najlepsza pozycja to 126. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (10,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
126 z 2 451 gmin w kraju · 13. z 177 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 10,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
167 z 2 479 gmin w kraju · 12. z 177 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 6,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
414 z 2 301 gmin w kraju · 32. z 168 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 99,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tuszyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 86 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.
Akty planistyczne
86 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tuszyn ma plan ogólny?
W gminie Tuszyn planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tuszyn?
W gminie Tuszyn mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat łódzki wschodni) to 151 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 184 zł/m² (32 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tuszyn?
W gminie Tuszyn w roku 2025 oddano do użytku 6,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tuszyn?
W gminie Tuszyn w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 32 sprawy o dom jednorodzinny — o 69,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tuszyn?
W gminie Tuszyn mediana EP ze świadectw energetycznych to 99 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 609 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tuszyn?
W gminie Tuszyn w dziennikach urzędowych ogłoszono 86 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.