Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Rawa Mazowiecka

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat rawski stan na

Sprawdź działkę — miasto Rawa Mazowiecka

Granice: Miasto Rawa Mazowiecka
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Rawa Mazowiecka. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat rawski (5 lat) 69 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat rawski (5 lat) — mediana 69 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Rawa Mazowiecka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.
Plany miejscowe
27 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rawski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Rawa Mazowiecka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rawski) to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
69 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
Typowy przedział cen od, powiat
61 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
Typowy przedział cen do, powiat
134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
Transakcje, powiat
23 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)

Energia budynków

W mieście Rawa Mazowiecka mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
139 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 093 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Rawa Mazowiecka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 65 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
20 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
65 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
65 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Rawa Mazowiecka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 20 projektów, w tym 12 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
20 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Rawa Mazowiecka
Inwestycje
12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
21,1 mln zł z 16 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Rawa Mazowiecka

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 12 projektów, w tym 11 w całości w mieście Rawa Mazowiecka: 13,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 5 projektów, w tym 5 w całości w mieście Rawa Mazowiecka: 7,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Rawa Mazowiecka ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 088 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 088,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-7,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
147 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Rawa Mazowiecka zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 23,1% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Rawa Mazowiecka W mieście Rawa Mazowiecka zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 23,1% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
23,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
13 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Rawa Mazowiecka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 209 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
Zdających
209 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
62 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 64,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Rawa Mazowiecka Język polski: wynik 64,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 62,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Rawa Mazowiecka Matematyka: wynik 62,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,3% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Rawa Mazowiecka Język angielski: wynik 72,3% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Rawa Mazowiecka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 216 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (981 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 11,5 mln zł przy dochodach 136,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 216 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 981 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
24,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,7%
Podatek od środków transportowych
61 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 56 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
136,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
148,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-11,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-1,7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Rawa Mazowiecka najlepsza pozycja to 2067. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 240 z 2 451 gmin w kraju · 169. z 177 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — −7,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 067 z 2 479 gmin w kraju · 154. z 177 gmin w województwie · 6. z 6 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W mieście Rawa Mazowiecka w dziennikach urzędowych ogłoszono 65 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-07.
Akty planistyczne
65 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Rawa Mazowiecka ma plan ogólny?
W mieście Rawa Mazowiecka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 27.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Rawa Mazowiecka?
W mieście Rawa Mazowiecka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rawski) to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Rawa Mazowiecka?
W mieście Rawa Mazowiecka w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Rawa Mazowiecka?
W mieście Rawa Mazowiecka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 65 spraw budowlanych, w tym 20 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Rawa Mazowiecka?
W mieście Rawa Mazowiecka mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Rawa Mazowiecka?
W mieście Rawa Mazowiecka w dziennikach urzędowych ogłoszono 65 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.