Gmina Rawa Mazowiecka
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat rawski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Rawa Mazowiecka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.- Plany miejscowe
- 16 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat rawski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Rawa Mazowiecka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rawski) to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 69 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 61 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
- Transakcje, powiat
- 23 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat rawski)
Energia budynków
W gminie Rawa Mazowiecka mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.- Mediana EP
- 139 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 093 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Rawa Mazowiecka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 93 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 37,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 93 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 93 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Rawa Mazowiecka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 2 projekty, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 2 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rawa Mazowiecka
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 0 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 930 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Rawa Mazowiecka
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Rawa Mazowiecka: 930 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Rawa Mazowiecka ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 52,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 104 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Rawa Mazowiecka zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,2% powierzchni gminy, a 18,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 16,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 18,6 % 31 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 167 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Rawa Mazowiecka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 58 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,3%
- Zdających
- 58 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 68 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,6 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły z 5 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Rawa Mazowiecka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 189 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (981 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,3 mln zł przy dochodach 69,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 189 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 981 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 35,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 28,7%
- Podatek od środków transportowych
- 25 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 56 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 69,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 66,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 3,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Rawa Mazowiecka najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 750 z 2 451 gmin w kraju · 69. z 177 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 489 z 2 479 gmin w kraju · 38. z 177 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 4,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 168 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Rawa Mazowiecka w dziennikach urzędowych ogłoszono 45 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.- Akty planistyczne
- 45 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.140.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragmenty obszarów wsi Rossocha i Soszyce, zatwierdzonego uchwałą Nr XXIV.152.20 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 25 września 2020 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.141.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka - fragment obrębu Pukinin (część I)
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.136.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragmenty obszarów wsi Dziurdzioły i Zarzecze, zatwierdzonego uchwałą Nr XLVI.294.18 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 11 października 2018 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.138.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragmenty wsi: Jakubów i Zagórze, Konopnica, Soszyce i Ścieki, zatwierdzonego uchwałą Nr XXVIII.178.17 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 31 marca 2017 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.139.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragment obszaru wsi Kaliszki, zatwierdzonego uchwałą Nr IX/37/11 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 29 czerwca 2011 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX.137.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragmenty wsi: Janolin, Chrusty, Nowy Kurzeszyn i Wałowice, zatwierdzonego uchwałą Nr XXV/148/16 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 28 grudnia 2016 r.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX.113.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 25 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragment obrębu Pukinin
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIX.114.26 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 25 marca 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka - fragmenty obrębów: Wałowice i Boguszyce
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI.94.25 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 25 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragmenty obrębów: Stara Wojska, Linków, Lutkówka, Niwna i Pokrzywna
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVI.93.25 Rady Gminy Rawa Mazowiecka z dnia 25 listopada 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rawa Mazowiecka, fragment obrębu Niwna
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Rawa Mazowiecka ma plan ogólny?
- W gminie Rawa Mazowiecka planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 16.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rawa Mazowiecka?
- W gminie Rawa Mazowiecka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat rawski) to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rawa Mazowiecka?
- W gminie Rawa Mazowiecka w roku 2025 oddano do użytku 4,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Rawa Mazowiecka?
- W gminie Rawa Mazowiecka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 93 sprawy budowlane, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 37,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rawa Mazowiecka?
- W gminie Rawa Mazowiecka mediana EP ze świadectw energetycznych to 139 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 093 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rawa Mazowiecka?
- W gminie Rawa Mazowiecka w dziennikach urzędowych ogłoszono 45 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-11.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.