Powiat rawski
Mediana ceny gruntu budowlanego to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.
Liczby całego województwa: Woj. łódzkie stan na
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Cielądz (2026-09-09)
W powiecie rawskim plan ogólny ma 3 gminy z 6 — to 50%, a planów miejscowych widzę 86.- Gminy z planem ogólnym
- 3 z 6 gmin w obszarze
- Plany miejscowe
- 86 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Ceny gruntu budowlanego
W powiecie rawskim mediana ceny gruntu budowlanego to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).- Mediana ceny gruntu budowlanego
- 69 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
- Typowy przedział cen od
- 61 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
- Typowy przedział cen do
- 134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
- Transakcje
- 23 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat
Energia budynków
W powiecie rawskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 110 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 571 świadectw).- Mediana EP
- 110 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 571 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
- Gminy z pomiarem
- 6 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię
Budowy
W powiecie rawskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 367 spraw budowlanych, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 210 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 367 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 363 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W powiecie rawskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 59 projektów, w tym 26 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 59 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie rawskim
- Inwestycje
- 26 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 32 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 93,9 mln zł z 44 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie rawskim
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 48 projektów, w tym 37 w całości w powiecie rawskim: 59,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie rawskim: 31,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie rawskim: 2,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W powiecie rawskim bezrobocie to 3,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 865 zł (2025) — według GUS.- Bezrobocie w powiecie
- 3,3 % dane GUS za rok 2025
- Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
- 7 865 zł dane GUS za rok 2025
- Typowa cena metra mieszkania w powiecie
- 6 973 zł/m² dane GUS za rok 2024
- Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
- 5 392 mieszkań dane GUS za rok 2021
Wyniki egzaminów
W powiecie rawskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 491 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
- Zdających
- 491 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,5 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 56,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Miejsce w rankingach
W powiecie rawskim najlepsza pozycja to 71. miejsce z 258 powiatów w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 209 z 243 powiatów w kraju · 11. z 11 powiatów w województwie — −4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 71 z 258 powiatów w kraju · 3. z 11 powiatów w województwie — 2,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie grzeje się paliwami stałymi
- 131 z 380 powiatów w kraju · 14. z 24 powiatów w województwie — 36,0 % w 2021 r.
Prawo miejscowe
W powiecie rawskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 234 akty planistyczne, ostatni 2026-10-07.- Akty planistyczne
- 234 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/203/26 Rady Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 17 września 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rawa Mazowiecka, obręb ewidencyjny Nr 5
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/202/26 Rady Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 17 września 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rawa Mazowiecka, fragment obrębu ewidencyjnego Nr 1, położonego w rejonie ul. Laskowej
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVI/204/26 Rady Miasta Rawa Mazowiecka z dnia 17 września 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Rawa Mazowiecka, obręb ewidencyjny Nr 2
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/291/26 Rady Miejskiej w Białej Rawskiej z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biała Rawska, dla fragmentu obrębu ewidencyjnego Żurawia
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/289/26 Rady Miejskiej w Białej Rawskiej z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biała Rawska, dla fragmentów położonych w obrębie Rzeczków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/290/26 Rady Miejskiej w Białej Rawskiej z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Biała Rawska, dla fragmentu położonego pomiędzy ulicami: T. Kościuszki, Jana Pawła II i Przemysłową
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/288/26 Rady Miejskiej w Białej Rawskiej z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biała Rawska, na fragmencie obrębu Nowe Przyłuski
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXIV/287/26 Rady Miejskiej w Białej Rawskiej z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Biała Rawska, dla fragmentu obrębu ewidencyjnego Nowe Przyłuski
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XX/128/26 Rady Gminy Cielądz z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Cielądz
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XXX/165/2026 Rady Gminy Sadkowice z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Sadkowice
Najczęstsze pytania
- Ile gmin w powiecie rawskim ma plan ogólny?
- W powiecie rawskim plan ogólny ma 3 gminy z 6 — to 50%, a planów miejscowych widzę 86.
- Ile kosztuje działka budowlana w powiecie rawskim?
- W powiecie rawskim mediana ceny gruntu budowlanego to 69 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 61 a 134 zł/m² (23 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
- Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie rawskim?
- W powiecie rawskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile domów zaczęto budować w powiecie rawskim?
- W powiecie rawskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 367 spraw budowlanych, w tym 210 spraw o dom jednorodzinny — o 22,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie rawskim?
- W powiecie rawskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 110 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 571 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie rawskim?
- W powiecie rawskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 234 akty planistyczne, ostatni 2026-10-07.
Pozostałe obszary w regionie
Gminy w powiecie
- Biała Rawska — gmina miejsko-wiejska
- Cielądz — gmina wiejska
- Rawa Mazowiecka — gmina wiejska
- Rawa Mazowiecka — miasto
- Regnów — gmina wiejska
- Sadkowice — gmina wiejska
Pozostałe powiaty w województwie
- Piotrków Trybunalski
- Skierniewice
- Powiat bełchatowski
- Powiat brzeziński
- Powiat kutnowski
- Powiat opoczyński
- Powiat pabianicki
- Powiat pajęczański
- Powiat piotrkowski
- Powiat poddębicki
- Powiat radomszczański
- Powiat sieradzki
- Powiat skierniewicki
- Powiat tomaszowski
- Powiat wieluński
- Powiat wieruszowski
- Powiat zduńskowolski
- Powiat zgierski
- Łódź
- Powiat łaski
- Powiat łowicki
- Powiat łódzki wschodni
- Powiat łęczycki
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.