Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat tomaszowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 33 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 11 a 60 zł/m² (113 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. łódzkie stan na

Sprawdź działkę — powiat tomaszowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat tomaszowski (5 lat) 33 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat tomaszowski (5 lat) — mediana 33 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Tomaszów Mazowiecki (2026-09-09)

Uchwała nr XXXIII/220/26 Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Tomaszów Mazowiecki

W powiecie tomaszowskim plan ogólny ma 2 gminy z 11 — to 18%, a planów miejscowych widzę 140.
Gminy z planem ogólnym
2 z 11 gmin w obszarze
Plany miejscowe
140 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie tomaszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 33 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 11 a 60 zł/m² (113 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
33 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
11 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
60 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
113 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie tomaszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 118 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 706 świadectw).
Mediana EP
118 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
4 706 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
11 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie tomaszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 578 spraw budowlanych, w tym 336 spraw o dom jednorodzinny — o 13,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
336 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
578 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
575 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie tomaszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 142 projekty, w tym 89 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
142 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie tomaszowskim
Inwestycje
89 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
49 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
4 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
400,5 mln zł z 108 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie tomaszowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 126 projektów, w tym 96 w całości w powiecie tomaszowskim: 338,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 9 projektów, w tym 9 w całości w powiecie tomaszowskim: 60,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 4 projekty, w tym 3 w całości w powiecie tomaszowskim: 1,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie tomaszowskim bezrobocie to 8,9% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 997 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8,9 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 997 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 870 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
11 332 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie tomaszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 077 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 077 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,4 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 61,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat tomaszowski Język polski: wynik 61,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat tomaszowski Matematyka: wynik 53,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat tomaszowski Język angielski: wynik 69,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie tomaszowskim najlepsza pozycja to 195. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (28,0 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
195 z 380 powiatów w kraju · 16. z 24 powiatów w województwie — 28,0 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie tomaszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
134 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie tomaszowskim ma plan ogólny?
W powiecie tomaszowskim plan ogólny ma 2 gminy z 11 — to 18%, a planów miejscowych widzę 140.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie tomaszowskim?
W powiecie tomaszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 33 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 11 a 60 zł/m² (113 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie tomaszowskim?
W powiecie tomaszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie tomaszowskim?
W powiecie tomaszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 578 spraw budowlanych, w tym 336 spraw o dom jednorodzinny — o 13,2% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie tomaszowskim?
W powiecie tomaszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 118 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 4 706 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie tomaszowskim?
W powiecie tomaszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 134 akty planistyczne, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.