Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wieruszowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 32 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 65 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. łódzkie stan na

Sprawdź działkę — powiat wieruszowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wieruszowski (3 lata) 32 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
5 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wieruszowski (3 lata) — mediana 32 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 5 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Galewice (2026-09-11)

Uchwała nr XXXV/194/2026 Rady Gminy w Galewicach z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Galewice

W powiecie wieruszowskim plan ogólny ma 3 gminy z 7 — to 43%, a planów miejscowych widzę 39.
Gminy z planem ogólnym
3 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
39 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wieruszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 32 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 65 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
32 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
13 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
65 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
90 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie wieruszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 500 świadectw).
Mediana EP
86 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 500 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wieruszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 498 spraw budowlanych, w tym 337 spraw o dom jednorodzinny — o 14,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
337 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
498 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
477 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wieruszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 34 projekty, w tym 20 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
34 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wieruszowskim
Inwestycje
20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
13 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
123,6 mln zł z 30 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wieruszowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 30 projektów, w tym 28 w całości w powiecie wieruszowskim: 118,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wieruszowskim: 4,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wieruszowskim: 267 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wieruszowskim bezrobocie to 4,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 254 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 254 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 239 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 178 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wieruszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,6 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 424 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
424 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63 % wynik średni, zdających
Matematyka
52,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 63,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wieruszowski Język polski: wynik 63,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wieruszowski Matematyka: wynik 52,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wieruszowski Język angielski: wynik 66,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wieruszowskim najlepsza pozycja to 7. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (59,1 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
7 z 380 powiatów w kraju · 1. z 24 powiatów w województwie — 59,1 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wieruszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-11.
Akty planistyczne
29 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wieruszowskim ma plan ogólny?
W powiecie wieruszowskim plan ogólny ma 3 gminy z 7 — to 43%, a planów miejscowych widzę 39.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wieruszowskim?
W powiecie wieruszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 32 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 65 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wieruszowskim?
W powiecie wieruszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wieruszowskim?
W powiecie wieruszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 498 spraw budowlanych, w tym 337 spraw o dom jednorodzinny — o 14,6% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wieruszowskim?
W powiecie wieruszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 86 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 500 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wieruszowskim?
W powiecie wieruszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 29 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-11.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.