Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat wieluński

Mediana ceny gruntu budowlanego to 14 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 51 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. łódzkie stan na

Sprawdź działkę — powiat wieluński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wieluński 14 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
6 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wieluński — mediana 14 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 6 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Skomlin (2026-09-09)

Uchwała nr XXXIII/193/2026 Rady Gminy Skomlin z dnia 26 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Skomlin

W powiecie wieluńskim plan ogólny ma 4 gminy z 10 — to 40%, a planów miejscowych widzę 133.
Gminy z planem ogólnym
4 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
133 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie wieluńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 14 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 51 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
14 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
8 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
51 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie wieluńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 126 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 296 świadectw).
Mediana EP
126 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 296 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie wieluńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 528 spraw budowlanych, w tym 273 sprawy o dom jednorodzinny — o 7,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
273 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
528 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
523 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie wieluńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 156 projektów, w tym 113 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
156 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie wieluńskim
Inwestycje
113 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
42 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
376,7 mln zł z 132 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie wieluńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 145 projektów, w tym 123 w całości w powiecie wieluńskim: 344,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 7 projektów, w tym 7 w całości w powiecie wieluńskim: 32,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 3 projekty, w tym 1 w całości w powiecie wieluńskim: 294 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie wieluńskim: 24 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie wieluńskim bezrobocie to 6,7% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 667 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
6,7 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 667 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 672 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
11 161 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie wieluńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 694 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
694 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
57,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat wieluński Język polski: wynik 65,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat wieluński Matematyka: wynik 57,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat wieluński Język angielski: wynik 70,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie wieluńskim najlepsza pozycja to 53. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (48,0 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
53 z 380 powiatów w kraju · 5. z 24 powiatów w województwie — 48,0 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie wieluńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 137 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-21.
Akty planistyczne
137 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie wieluńskim ma plan ogólny?
W powiecie wieluńskim plan ogólny ma 4 gminy z 10 — to 40%, a planów miejscowych widzę 133.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie wieluńskim?
W powiecie wieluńskim mediana ceny gruntu budowlanego to 14 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 51 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie wieluńskim?
W powiecie wieluńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie wieluńskim?
W powiecie wieluńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 528 spraw budowlanych, w tym 273 sprawy o dom jednorodzinny — o 7,5% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie wieluńskim?
W powiecie wieluńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 126 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 296 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie wieluńskim?
W powiecie wieluńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 137 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-21.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.