Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat łowicki

Mediana ceny gruntu budowlanego to 71 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 102 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. łódzkie stan na

Sprawdź działkę — powiat łowicki

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat łowicki (5 lat) 71 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
5 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat łowicki (5 lat) — mediana 71 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 5 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Bielawy (2026-09-14)

Uchwała nr XL/145/2026 Rady Gminy Bielawy z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Bielawy

W powiecie łowickim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 157.
Gminy z planem ogólnym
8 z 10 gmin w obszarze
Plany miejscowe
157 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie łowickim mediana ceny gruntu budowlanego to 71 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 102 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego
71 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat
Typowy przedział cen od
33 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
102 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
86 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat

Energia budynków

W powiecie łowickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 299 świadectw).
Mediana EP
120 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 299 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
10 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie łowickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 200 spraw o dom jednorodzinny — o 29,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
200 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
398 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
397 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie łowickim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 132 projekty, w tym 56 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
132 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie łowickim
Inwestycje
56 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
63 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
13 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
336,5 mln zł z 115 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie łowickim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 103 projekty, w tym 95 w całości w powiecie łowickim: 257,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 12 projektów, w tym 12 w całości w powiecie łowickim: 8,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 9 projektów, w tym 6 w całości w powiecie łowickim: 65,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 7 projektów, w tym 2 w całości w powiecie łowickim: 5,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie łowickim bezrobocie to 5,6% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 863 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
5,6 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 863 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 867 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 987 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie łowickim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,1 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 693 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
693 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,8 % wynik średni, zdających
Matematyka
58,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
72,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat łowicki Język polski: wynik 65,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 58,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat łowicki Matematyka: wynik 58,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 72,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat łowicki Język angielski: wynik 72,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie łowickim najlepsza pozycja to 99. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (41,2 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
99 z 380 powiatów w kraju · 9. z 24 powiatów w województwie — 41,2 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie łowickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 199 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-22.
Akty planistyczne
199 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie łowickim ma plan ogólny?
W powiecie łowickim plan ogólny ma 8 gmin z 10 — to 80%, a planów miejscowych widzę 157.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie łowickim?
W powiecie łowickim mediana ceny gruntu budowlanego to 71 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 102 zł/m² (86 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie łowickim?
W powiecie łowickim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie łowickim?
W powiecie łowickim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 398 spraw budowlanych, w tym 200 spraw o dom jednorodzinny — o 29,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie łowickim?
W powiecie łowickim mediana EP ze świadectw energetycznych to 120 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 299 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie łowickim?
W powiecie łowickim w dziennikach urzędowych ogłoszono 199 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-22.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.