Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Konopnica

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 162 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 78 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat wieluński stan na

Sprawdź działkę — gmina Konopnica

Granice: Gmina Konopnica
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Konopnica. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wieluński 14 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
6 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wieluński — mediana 14 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 6 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Konopnica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Plany miejscowe
7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wieluński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Konopnica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wieluński) to 14 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 51 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
14 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wieluński)
Typowy przedział cen od, powiat
8 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wieluński)
Typowy przedział cen do, powiat
51 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wieluński)
Transakcje, powiat
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wieluński)

Energia budynków

W gminie Konopnica mediana EP ze świadectw energetycznych to 162 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 78 świadectw).
Mediana EP
162 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
78 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Konopnica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 28 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
28 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
27 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Konopnica dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 27 projektów, w tym 24 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
27 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Konopnica
Inwestycje
24 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
15,8 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Konopnica

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 27 projektów, w tym 9 w całości w gminie Konopnica: 15,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Konopnica ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 42 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
41,8 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
88 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Konopnica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 14,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Konopnica W gminie Konopnica ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,9% powierzchni gminy, a 14,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
12,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
14,1 % 12 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
85 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Konopnica uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,3%
Zdających
37 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
60 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
61 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 60,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Konopnica Język polski: wynik 60,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Konopnica Matematyka: wynik 54,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Konopnica Język angielski: wynik 61,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Konopnica podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 525 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (394 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 5,5 mln zł przy dochodach 46,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
525 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 394 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,3%
Podatek od środków transportowych
39 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 37 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
46,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
52,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-5,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
505 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Konopnica najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
984 z 2 451 gmin w kraju · 86. z 177 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 936 z 2 479 gmin w kraju · 148. z 177 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 168 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Konopnica w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-19.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Konopnica ma plan ogólny?
W gminie Konopnica planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Konopnica?
W gminie Konopnica mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wieluński) to 14 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 8 a 51 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Konopnica?
W gminie Konopnica w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Konopnica?
W gminie Konopnica w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 28 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Konopnica?
W gminie Konopnica mediana EP ze świadectw energetycznych to 162 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 78 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Konopnica?
W gminie Konopnica w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-19.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.