Gmina Lututów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 105 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat wieruszowski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Lututów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.- Plany miejscowe
- 2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0,3 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wieruszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Lututów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wieruszowski) to 32 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 65 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 32 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat wieruszowski)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 13 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wieruszowski)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 65 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wieruszowski)
- Transakcje, powiat
- 90 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat wieruszowski)
Energia budynków
W gminie Lututów mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 105 świadectw).- Mediana EP
- 104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 105 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Lututów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 sprawy budowlane, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 0 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 2 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 2 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Lututów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Lututów
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 9,5 mln zł z 5 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Lututów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 5 projektów, w tym 5 w całości w gminie Lututów: 9,5 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Lututów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 59 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 58,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 3,1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 95 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Lututów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 13,2% powierzchni gminy, a 9,2% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 13,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 9,2 % 7 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 76 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Lututów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 53 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 55,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,2%
- Zdających
- 53 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 61,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,9 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 57,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła z 2 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Lututów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 317 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (438 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,0 mln zł przy dochodach 48,9 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 317 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 438 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 10,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,7%
- Podatek od środków transportowych
- 52 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 70 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 48,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 46,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Lututów najlepsza pozycja to 763. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (3,1 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 150 z 2 451 gmin w kraju · 103. z 177 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 763 z 2 479 gmin w kraju · 54. z 177 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 3,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 072 z 2 301 gmin w kraju · 146. z 168 gmin w województwie · 3. z 6 gmin w powiecie — 0,3 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Lututów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-10-14.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Lututów ma plan ogólny?
- W gminie Lututów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Lututów?
- W gminie Lututów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wieruszowski) to 32 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 13 a 65 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Lututów?
- W gminie Lututów w roku 2025 oddano do użytku 3,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Lututów?
- W gminie Lututów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 2 sprawy budowlane, w tym 0 spraw o dom jednorodzinny.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Lututów?
- W gminie Lututów mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 105 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Lututów?
- W gminie Lututów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2022-10-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.