Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Męcinka

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 179. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat jaworski stan na

Sprawdź działkę — gmina Męcinka

Granice: Gmina Męcinka
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Męcinka. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat jaworski 89 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
23 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat jaworski — mediana 89 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 23 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-26)

Uchwała nr XXXVII/223/2026 Rady Gminy Męcinka z dnia 20 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Męcinka

W gminie Męcinka plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 179.
Plany miejscowe
179 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,8 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat jaworski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Męcinka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat jaworski) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 114 zł/m² (33 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
89 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat jaworski)
Typowy przedział cen od, powiat
40 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat jaworski)
Typowy przedział cen do, powiat
114 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat jaworski)
Transakcje, powiat
33 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat jaworski)

Energia budynków

W gminie Męcinka mediana EP ze świadectw energetycznych to 66 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 189 świadectw).
Mediana EP
66 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
189 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Męcinka na przyłączenie do sieci czeka 592 MW nowych źródeł — to 14. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
592 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
505,2 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
86,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Męcinka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 39 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 9,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
23 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
39 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
36 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Męcinka dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów.
Projekty unijne 2021–2027
6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Męcinka
Inwestycje
0 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
592 tys. zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w gminie Męcinka

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 6 projektów, w tym 1 w całości w gminie Męcinka: 592 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Męcinka ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
35,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
3,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
104 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Męcinka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,1% powierzchni gminy, a 56,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Męcinka W gminie Męcinka ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,1% powierzchni gminy, a 56,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
56,4 % 84 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
149 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Męcinka uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 40 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
58,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,0%
Zdających
40 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 65,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Męcinka Język polski: wynik 65,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Męcinka Matematyka: wynik 50,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Męcinka Język angielski: wynik 65,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Męcinka podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 878 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (786 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,8 mln zł przy dochodach 43,9 mln zł.
Podatek od nieruchomości
878 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 786 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,0%
Podatek od środków transportowych
50 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 42 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
43,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
42,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Męcinka najlepsza pozycja to 298. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,8 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
432 z 2 451 gmin w kraju · 36. z 167 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
372 z 2 479 gmin w kraju · 35. z 169 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
298 z 2 301 gmin w kraju · 30. z 150 gmin w województwie · 3. z 5 gmin w powiecie — 99,8 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Męcinka w dziennikach urzędowych ogłoszono 121 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.
Akty planistyczne
121 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Męcinka ma plan ogólny?
W gminie Męcinka plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 179.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat jaworski) to 89 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 114 zł/m² (33 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka w roku 2025 oddano do użytku 4,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 39 spraw budowlanych, w tym 23 sprawy o dom jednorodzinny — o 9,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka mediana EP ze świadectw energetycznych to 66 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 189 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka na przyłączenie do sieci czeka 592 MW nowych źródeł — to 14. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Męcinka?
W gminie Męcinka w dziennikach urzędowych ogłoszono 121 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-05.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.