Miasto Świeradów-Zdrój
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 315 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat lubański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W mieście Świeradów-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.- Plany miejscowe
- 2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,2 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W mieście Świeradów-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 213 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Transakcje, powiat
- 24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
Energia budynków
W mieście Świeradów-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 315 świadectw).- Mediana EP
- 85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 1 315 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W mieście Świeradów-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 45,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 45,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W mieście Świeradów-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 2 sprawy o dom jednorodzinny — o 75,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 2 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 9 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 9 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W mieście Świeradów-Zdrój dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Świeradów-Zdrój
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 3,1 mln zł z 1 projektu realizowanych wyłącznie w mieście Świeradów-Zdrój
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 3 projekty
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Świeradów-Zdrój: 3,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
- Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W mieście Świeradów-Zdrój ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 186 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 185,8 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,8 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 203 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W mieście Świeradów-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,5% powierzchni gminy, a 23,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 23,8 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 21 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W mieście Świeradów-Zdrój uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 46,2 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 48 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 46,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 46,2%
- Zdających
- 48 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 52 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 40,4 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 51,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W mieście Świeradów-Zdrój podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 2 185 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (796 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,3 mln zł przy dochodach 74,9 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 2 185 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 796 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 29,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,5%
- Podatek od środków transportowych
- 11 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 74,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 71,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 3,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W mieście Świeradów-Zdrój najlepsza pozycja to 1144. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−1,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 144 z 2 451 gmin w kraju · 90. z 167 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — −1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 482 z 2 479 gmin w kraju · 96. z 169 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 1,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W mieście Świeradów-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2019-05-23.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/50/2019 Rady Miasta Świeradów-Zdrój z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świeradów-Zdrój
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVIII/144/2016 Rady Miasta Świeradów-Zdrój z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/Wr 725/15 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 stycznia 2016 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miasta Świeradów-Zdrój nr V/25/2015 z dnia 4 lutego 2015 r. w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta
- · plan miejscowy · Uchwała nr V/25/2015 Rady Miasta Świeradów-Zdrój z dnia 4 lutego 2015 r. uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLV/317/2014 Rady Miasta Świeradów-Zdrój z dnia 24 września 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świeradów-Zdrój dla terenu dolnej Stacji Kolei Gondolowej na Stóg Izerski i fragmentu trasy zjazdowej w rejonie ul. Źródlanej i ul. Strażackiej w granicach miasta Świeradów-Zdrój
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXXI/371/2010 Rady Miasta Świeradów Zdrój z dnia 28 kwietnia 2010 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla przebiegu odcinków magistralnej sieci wodociągow
Najczęstsze pytania
- Czy miasto Świeradów-Zdrój ma plan ogólny?
- W mieście Świeradów-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
- Ile kosztuje działka budowlana w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój w roku 2025 oddano do użytku 1,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 2 sprawy o dom jednorodzinny — o 75,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 315 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Świeradów-Zdrój?
- W mieście Świeradów-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2019-05-23.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.