Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Lubań

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 146 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 656 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela. Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubański stan na

Sprawdź działkę — miasto Lubań

Granice: Miasto Lubań
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Lubań. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubański (3 lata) 92 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
28 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubański (3 lata) — mediana 92 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 28 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Lubań planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Lubań mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
Typowy przedział cen od, powiat
37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
Typowy przedział cen do, powiat
213 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
Transakcje, powiat
24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)

Energia budynków

W mieście Lubań mediana EP ze świadectw energetycznych to 146 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 656 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Mediana EP
146 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 656 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Lubań na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
45,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
45,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Lubań w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 32 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
9 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
32 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
32 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Lubań dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Lubań
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
40,2 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Lubań

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 8 projektów, w tym 7 w całości w mieście Lubań: 12,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Zintegrowanego Zarządzania Granicami, Instrument Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 2 w całości w mieście Lubań: 27,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
  • Interreg Polska-Saksonia 2021-2027 / Interreg Polen-Sachsen — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Lubań ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 1 181 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
1 180,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
157 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Lubań zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,8% powierzchni gminy, a 12,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Lubań W mieście Lubań zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,8% powierzchni gminy, a 12,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
18,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
12,5 % 2 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
16 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Lubań uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,5 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 189 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 46,2%
Zdających
189 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 62,2% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Lubań Język polski: wynik 62,2% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Lubań Matematyka: wynik 44,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Lubań Język angielski: wynik 68,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Lubań podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 945 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (796 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,5 mln zł przy dochodach 142,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
945 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 796 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
27,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,5%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
142,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
140,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,5 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
3,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Lubań najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 883 z 2 451 gmin w kraju · 141. z 167 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 339 z 2 479 gmin w kraju · 158. z 169 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 150 gmin w województwie · 1. z 4 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Lubań w dziennikach urzędowych ogłoszono 62 akty planistyczne, ostatni 2026-06-09.
Akty planistyczne
62 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Lubań ma plan ogólny?
W mieście Lubań planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Lubań?
W mieście Lubań mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Lubań?
W mieście Lubań w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Lubań?
W mieście Lubań w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 32 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Lubań?
W mieście Lubań mediana EP ze świadectw energetycznych to 146 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 656 świadectw). Liczby obejmują miasto i gminę wiejską o tej samej nazwie razem — wykaz świadectw ich nie rozdziela.
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Lubań?
W mieście Lubań na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Lubań?
W mieście Lubań w dziennikach urzędowych ogłoszono 62 akty planistyczne, ostatni 2026-06-09.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.