Gmina Olszyna
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat lubański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-07)
W gminie Olszyna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Olszyna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 92 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 37 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 213 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
- Transakcje, powiat
- 24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat lubański)
Energia budynków
W gminie Olszyna mediana EP ze świadectw energetycznych to 161 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 181 świadectw).- Mediana EP
- 161 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 181 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Olszyna na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 45,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 45,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Olszyna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 6 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 13 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 13 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Olszyna dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Olszyna
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 7,2 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Olszyna
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Olszyna: 5,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Olszyna: 1,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Olszyna ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +0,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 132 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 131,6 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 0,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 159 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Olszyna ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,9% powierzchni gminy, a 35,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 8,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 35,6 % 16 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 45 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Olszyna uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 54 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 46,2%
- Zdających
- 54 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 61,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 44,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 54,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Olszyna podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 796 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 205 tys. zł przy dochodach 57,6 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 796 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 796 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 28,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 27,5%
- Podatek od środków transportowych
- 9 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 57,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 57,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -205 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Olszyna najlepsza pozycja to 798. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (0,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 798 z 2 451 gmin w kraju · 66. z 167 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 0,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 402 z 2 479 gmin w kraju · 89. z 169 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Olszyna w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-07.- Akty planistyczne
- 18 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr IX/34/2026 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 29 lipca 2026 r. uchwalenia planu ogólnego Gminy Olszyna
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/65/2025 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 19 grudnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/67/2023 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 25 października 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Biedrzychowice.
- · plan miejscowy · Uchwała nr VII/27/2022 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Olszyna.
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/13/2022 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 23 lutego 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Olszyna - fotowoltaika północ.
- · plan miejscowy · Uchwała nr III/9/2021 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 24 lutego 2021 r. w sprawie uchwalenia trzeciej zmiany w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna –II etap
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/9/2020 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie uchwalenia zmian w zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna –II etap
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/54/2016 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 26 października 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Olszyna - VII etap miasto Olszyna
- · plan miejscowy · Uchwała nr IX/51/2016 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 8 września 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna V etap miasto Olszyna.
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/8/2016 Rady Miejskiej w Olszynie z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Olszyna VI etap Miasto Olszyna
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Olszyna ma plan ogólny?
- W gminie Olszyna plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubański) to 92 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 37 a 213 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 13 spraw budowlanych, w tym 6 spraw o dom jednorodzinny — o 57,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna mediana EP ze świadectw energetycznych to 161 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 181 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna na przyłączenie do sieci czeka 45,6 MW nowych źródeł — to 90. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Olszyna?
- W gminie Olszyna w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-07.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.