Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Nielisz

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 65 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego powiatu: Powiat zamojski stan na

Sprawdź działkę — gmina Nielisz

Granice: Gmina Nielisz
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Nielisz. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-28)

Uchwała nr XXIV/154/2026 Rady Gminy Nielisz z dnia 25 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Nielisz

W gminie Nielisz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Plany miejscowe
15 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,7 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Nielisz mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 65 świadectw).
Mediana EP
164 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
65 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Nielisz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 31 spraw budowlanych, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
15 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
31 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
31 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Nielisz dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Nielisz
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
10 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
1,8 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Nielisz

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 10 projektów, w tym 3 w całości w gminie Nielisz: 1,8 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Nielisz ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 44 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
44,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
67 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Nielisz zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,9% powierzchni gminy, a 17,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Nielisz W gminie Nielisz zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,9% powierzchni gminy, a 17,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
15,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
17,7 % 20 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
113 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Nielisz uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 43 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,9%
Zdających
43 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
60,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Nielisz Język polski: wynik 58,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Nielisz Matematyka: wynik 44,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 60,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Nielisz Język angielski: wynik 60,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Nielisz podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 179 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (261 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,3 mln zł przy dochodach 43,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
179 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 261 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
11,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,6%
Podatek od środków transportowych
13 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
43,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
47,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
318 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Nielisz najlepsza pozycja to 1649. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−3,6 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 649 z 2 451 gmin w kraju · 97. z 211 gmin w województwie · 8. z 15 gmin w powiecie — −3,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 908 z 2 479 gmin w kraju · 138. z 213 gmin w województwie · 11. z 15 gmin w powiecie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 803 z 2 301 gmin w kraju · 147. z 181 gmin w województwie · 10. z 11 gmin w powiecie — 1,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Nielisz w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.
Akty planistyczne
15 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Nielisz ma plan ogólny?
W gminie Nielisz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 15.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Nielisz?
W gminie Nielisz nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Nielisz?
W gminie Nielisz w roku 2025 oddano do użytku 1,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Nielisz?
W gminie Nielisz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 31 spraw budowlanych, w tym 15 spraw o dom jednorodzinny — o 25,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Nielisz?
W gminie Nielisz mediana EP ze świadectw energetycznych to 164 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 65 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Nielisz?
W gminie Nielisz w dziennikach urzędowych ogłoszono 15 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-02.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.