Gmina Łomazy
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 120 świadectw). Stan na 2026-10-12.
Liczby całego powiatu: Powiat bialski stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-14)
W gminie Łomazy plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.- Plany miejscowe
- 2 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 1,1 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Łomazy mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 120 świadectw).- Mediana EP
- 106 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 120 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Łomazy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 50 spraw budowlanych, w tym 24 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 24 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 50 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Łomazy dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 9 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Łomazy
- Inwestycje
- 9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 18,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Łomazy
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 12 projektów, w tym 5 w całości w gminie Łomazy: 18,0 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Łomazy: 184 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Łomazy ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −7,1 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 22 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 22,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -7,1 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 81 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Łomazy ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 9,2% powierzchni gminy, a 24,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 9,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 24,1 % 47 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 195 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Łomazy uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 37 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 65,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,4%
- Zdających
- 37 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 71 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 60,8 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 67,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła z 2 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Łomazy podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 286 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (343 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 49 tys. zł przy dochodach 48,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 286 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 343 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 11 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,1%
- Podatek od środków transportowych
- 26 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 29 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 48,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 48,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -49 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Łomazy najlepsza pozycja to 1901. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (1,1 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 224 z 2 451 gmin w kraju · 167. z 211 gmin w województwie · 15. z 19 gmin w powiecie — −7,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 236 z 2 479 gmin w kraju · 173. z 213 gmin w województwie · 17. z 19 gmin w powiecie — 0,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 901 z 2 301 gmin w kraju · 151. z 181 gmin w województwie · 14. z 18 gmin w powiecie — 1,1 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Łomazy w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-14.- Akty planistyczne
- 6 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan ogólny gminy · Uchwała nr XX/187/26 Rady Gminy Łomazy z dnia 24 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Łomazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr III/26/24 Rady Gminy Łomazy z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Łomazy w Gminie Łomazy
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr IF-II.4131.5.2024 Wojewody Lubelskiego z dnia 20 lutego 2024 r. w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XLIII/389/23 Rady Gminy Łomazy z dnia 29 grudnia 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Łomazy w Gminie Łomazy.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVI/307/23 Rady Gminy Łomazy z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Łomazy w Gminie Łomazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr XI/68/19 Rady Gminy Łomazy z dnia 30 października 2019 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla miejscowości Łomazy w Gminie Łomazy
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/162/17 Rady Gminy Łomazy z dnia 31 maja 2017 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Łomazy w korytarzu lokalizacji ropociągu
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Łomazy ma plan ogólny?
- W gminie Łomazy plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 2.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Łomazy?
- W gminie Łomazy nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Łomazy?
- W gminie Łomazy w roku 2025 oddano do użytku 0,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Łomazy?
- W gminie Łomazy w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 50 spraw budowlanych, w tym 24 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,3% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Łomazy?
- W gminie Łomazy mediana EP ze świadectw energetycznych to 106 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 120 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Łomazy?
- W gminie Łomazy w dziennikach urzędowych ogłoszono 6 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-14.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Biała Podlaska — gmina wiejska
- Drelów — gmina wiejska
- Janów Podlaski — gmina miejsko-wiejska
- Kodeń — gmina wiejska
- Konstantynów — gmina wiejska
- Leśna Podlaska — gmina wiejska
- Międzyrzec Podlaski — gmina wiejska
- Międzyrzec Podlaski — miasto
- Piszczac — gmina miejsko-wiejska
- Rokitno — gmina wiejska
- Rossosz — gmina wiejska
- Sosnówka — gmina wiejska
- Sławatycze — gmina wiejska
- Terespol — miasto
- Terespol — gmina wiejska
- Tuczna — gmina wiejska
- Wisznice — gmina wiejska
- Zalesie — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.