Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Werbkowice

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat hrubieszowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Werbkowice

Granice: Gmina Werbkowice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Werbkowice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat hrubieszowski 73 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
6 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat hrubieszowski — mediana 73 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 6 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-24)

Uchwała nr XXXVI/199/2026 Rady Gminy Werbkowice z dnia 21 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Werbkowice

W gminie Werbkowice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
13,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat hrubieszowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Werbkowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat hrubieszowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 12 a 96 zł/m² (15 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
73 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat hrubieszowski)
Typowy przedział cen od, powiat
12 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat hrubieszowski)
Typowy przedział cen do, powiat
96 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat hrubieszowski)
Transakcje, powiat
15 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat hrubieszowski)

Energia budynków

W gminie Werbkowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 189 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 134 świadectw).
Mediana EP
189 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
134 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Werbkowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
27 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
27 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Werbkowice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Werbkowice
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
1,7 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Werbkowice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 7 projektów, w tym 2 w całości w gminie Werbkowice: 1,7 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Werbkowice ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −8,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 43 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
43,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-8,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
73 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Werbkowice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,1% powierzchni gminy, a 19,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Werbkowice W gminie Werbkowice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,1% powierzchni gminy, a 19,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
19,1 % 36 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
188 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Werbkowice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 77 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
49,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 49,6%
Zdających
77 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
40,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
63,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 59,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Werbkowice Język polski: wynik 59,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 40,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Werbkowice Matematyka: wynik 40,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 63,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Werbkowice Język angielski: wynik 63,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Werbkowice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 766 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (301 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 812 tys. zł przy dochodach 61,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
766 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 301 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
31,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 17,0%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
61,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
62,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-812 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Werbkowice najlepsza pozycja to 1162. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (13,7 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 302 z 2 451 gmin w kraju · 183. z 211 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — −8,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 331 z 2 479 gmin w kraju · 189. z 213 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 162 z 2 301 gmin w kraju · 117. z 181 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — 13,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Werbkowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Werbkowice ma plan ogólny?
W gminie Werbkowice plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Werbkowice?
W gminie Werbkowice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat hrubieszowski) to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 12 a 96 zł/m² (15 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Werbkowice?
W gminie Werbkowice w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Werbkowice?
W gminie Werbkowice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 27 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Werbkowice?
W gminie Werbkowice mediana EP ze świadectw energetycznych to 189 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 134 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Werbkowice?
W gminie Werbkowice w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.