Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat hrubieszowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 12 a 96 zł/m² (15 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat hrubieszowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat hrubieszowski 73 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
6 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat hrubieszowski — mediana 73 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 6 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Dołhobyczów (2026-09-09)

Uchwała nr XIX/141/2026 Rady Gminy Dołhobyczów z dnia 31 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Dołhobyczów

W powiecie hrubieszowskim plan ogólny ma 6 gmin z 8 — to 75%, a planów miejscowych widzę 83.
Gminy z planem ogólnym
6 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
83 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie hrubieszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 12 a 96 zł/m² (15 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
73 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
12 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
96 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
15 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie hrubieszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 190 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 592 świadectw).
Mediana EP
190 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 592 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie hrubieszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 7,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
75 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
154 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
153 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie hrubieszowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 70 projektów, w tym 23 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
70 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie hrubieszowskim
Inwestycje
23 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
45 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
97 mln zł z 25 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie hrubieszowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 58 projektów, w tym 22 w całości w powiecie hrubieszowskim: 96,7 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 5 projektów
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie hrubieszowskim: 184 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusz Azylu, Migracji i Integracji — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie hrubieszowskim: 109 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie hrubieszowskim bezrobocie to 16,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 209 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
16,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 209 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 349 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
9 233 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie hrubieszowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 49,8 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 453 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
49,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
453 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
40,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
59,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 58,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat hrubieszowski Język polski: wynik 58,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 40,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat hrubieszowski Matematyka: wynik 40,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 59,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat hrubieszowski Język angielski: wynik 59,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie hrubieszowskim najlepsza pozycja to 62. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (46,1 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
239 z 243 powiatów w kraju · 11. z 12 powiatów w województwie — −6,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
243 z 258 powiatów w kraju · 12. z 12 powiatów w województwie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
62 z 380 powiatów w kraju · 8. z 24 powiatów w województwie — 46,1 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie hrubieszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 94 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.
Akty planistyczne
94 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie hrubieszowskim ma plan ogólny?
W powiecie hrubieszowskim plan ogólny ma 6 gmin z 8 — to 75%, a planów miejscowych widzę 83.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie hrubieszowskim?
W powiecie hrubieszowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 73 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 12 a 96 zł/m² (15 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie hrubieszowskim?
W powiecie hrubieszowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie hrubieszowskim?
W powiecie hrubieszowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 154 sprawy budowlane, w tym 75 spraw o dom jednorodzinny — o 7,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie hrubieszowskim?
W powiecie hrubieszowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 190 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 592 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie hrubieszowskim?
W powiecie hrubieszowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 94 akty planistyczne, ostatni 2026-09-09.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.