Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat radzyński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 954 świadectw). Stan na 2026-10-12.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat radzyński

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Borki (2026-07-02)

Uchwała nr XXX/146/2026 Rady Gminy Borki z dnia 16 czerwca 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Borki

W powiecie radzyńskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 28.
Gminy z planem ogólnym
2 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
28 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Energia budynków

W powiecie radzyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 954 świadectw).
Mediana EP
116 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
954 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie radzyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 415 spraw budowlanych, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 24,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
234 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
415 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
414 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie radzyńskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 88 projektów, w tym 34 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
88 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie radzyńskim
Inwestycje
34 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
52 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
102 mln zł z 64 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie radzyńskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 78 projektów, w tym 59 w całości w powiecie radzyńskim: 96,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 5 projektów, w tym 2 w całości w powiecie radzyńskim: 4,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie radzyńskim: 401 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie radzyńskim: 349 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie radzyńskim bezrobocie to 8,0% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 8 046 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
8 046 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 102 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
8 550 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie radzyńskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,5 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 567 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,5 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
567 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
59,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 64,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat radzyński Język polski: wynik 64,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,3% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat radzyński Matematyka: wynik 48,3% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 59,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat radzyński Język angielski: wynik 59,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie radzyńskim najlepsza pozycja to 47. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (48,9 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
47 z 380 powiatów w kraju · 7. z 24 powiatów w województwie — 48,9 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie radzyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
51 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie radzyńskim ma plan ogólny?
W powiecie radzyńskim plan ogólny ma 2 gminy z 8 — to 25%, a planów miejscowych widzę 28.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie radzyńskim?
W powiecie radzyńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie radzyńskim?
W powiecie radzyńskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie radzyńskim?
W powiecie radzyńskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 415 spraw budowlanych, w tym 234 sprawy o dom jednorodzinny — o 24,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie radzyńskim?
W powiecie radzyńskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 116 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 954 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie radzyńskim?
W powiecie radzyńskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 51 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.