Gmina Ulan-Majorat
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat radzyński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Ulan-Majorat planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.- Plany miejscowe
- 4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 18,6 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Ulan-Majorat mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw).- Mediana EP
- 104 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 57 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Ulan-Majorat w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 49 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 25,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 26 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 49 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 49 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ulan-Majorat dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 5 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ulan-Majorat
- Inwestycje
- 5 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 6,9 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ulan-Majorat
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 10 projektów, w tym 6 w całości w gminie Ulan-Majorat: 6,9 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Ulan-Majorat ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 50 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 50,2 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -9,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,1 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 75 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ulan-Majorat zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,4% powierzchni gminy, a 17,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 16,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 17,3 % 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 110 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ulan-Majorat uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 58,4 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 55 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 58,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających
- 55 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,6 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 56,3 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ulan-Majorat podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 186 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (212 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 561 tys. zł przy dochodach 51,7 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 186 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 212 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 9,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,9%
- Podatek od środków transportowych
- 82 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 51,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 51,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 561 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ulan-Majorat najlepsza pozycja to 1056. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (18,6 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 368 z 2 451 gmin w kraju · 196. z 211 gmin w województwie · 6. z 7 gmin w powiecie — −9,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 961 z 2 479 gmin w kraju · 144. z 213 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — 1,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 056 z 2 301 gmin w kraju · 113. z 181 gmin w województwie · 4. z 6 gmin w powiecie — 18,6 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Ulan-Majorat w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.- Akty planistyczne
- 4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXIV/163/26 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 4 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu produkcyjnego nr 1 we wsi Gąsiory w gminie Ulan-Majorat
- · plan miejscowy · Uchwała nr II/7/24 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 17 maja 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ulan-Majorat dla miejscowości Wierzchowiny
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXXIV/365/24 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 3 kwietnia 2024 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Ulan-Majorat
- · plan miejscowy · Uchwała nr LXV/312/23 Rady Gminy Ulan-Majorat z dnia 3 sierpnia 2023 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki ewidencyjnej nr 274/1 we wsi Stok, w gminie Ulan-Majorat.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ulan-Majorat ma plan ogólny?
- W gminie Ulan-Majorat planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ulan-Majorat?
- W gminie Ulan-Majorat nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ulan-Majorat?
- W gminie Ulan-Majorat w roku 2025 oddano do użytku 1,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ulan-Majorat?
- W gminie Ulan-Majorat w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 49 spraw budowlanych, w tym 26 spraw o dom jednorodzinny — o 25,7% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ulan-Majorat?
- W gminie Ulan-Majorat mediana EP ze świadectw energetycznych to 104 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 57 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ulan-Majorat?
- W gminie Ulan-Majorat w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2026-08-31.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.