Gmina Komarówka Podlaska
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat radzyński stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Komarówka Podlaska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.- Plany miejscowe
- 5 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,7 % dane GUS za rok 2024
Energia budynków
W gminie Komarówka Podlaska mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).- Mediana EP
- 171 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 49 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Komarówka Podlaska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 9 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 19 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 19 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Komarówka Podlaska dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 6 projektów, w tym 1 inwestycję.- Projekty unijne 2021–2027
- 6 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Komarówka Podlaska
- Inwestycje
- 1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 1,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Komarówka Podlaska
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 6 projektów, w tym 4 w całości w gminie Komarówka Podlaska: 1,3 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Komarówka Podlaska ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 27 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 27 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -5,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 77 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Komarówka Podlaska ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,7% powierzchni gminy, a 30,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 10,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 30 % 42 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 140 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Komarówka Podlaska uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 52,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 55,7%
- Zdających
- 45 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 61,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 43 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 56,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Komarówka Podlaska podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 204 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (212 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 951 tys. zł przy dochodach 33,1 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 204 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 212 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 9,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12,9%
- Podatek od środków transportowych
- 9 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 30 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 33,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 34 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -951 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 859 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Komarówka Podlaska najlepsza pozycja to 340. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,7 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 091 z 2 451 gmin w kraju · 147. z 211 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 304 z 2 479 gmin w kraju · 183. z 213 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 0,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 340 z 2 301 gmin w kraju · 62. z 181 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Komarówka Podlaska w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2024-04-19.- Akty planistyczne
- 4 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLV/341/2024 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 21 marca 2024 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminyKomarówka Podlaska - Etap II
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVII/135/2020 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 27 października 2020 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Komarówka Podlaska – ETAP I
- · plan miejscowy · Uchwała nr III/13/2014 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Komarówka Podlaska
- · plan miejscowy · Uchwała nr VIII/114/2012 Rady Gminy Komarówka Podlaska z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Komarówka Podlaska w zakresie lokalizacji ropociągu oraz jego strefy bezpieczeństwa
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Komarówka Podlaska ma plan ogólny?
- W gminie Komarówka Podlaska planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 5.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Komarówka Podlaska?
- W gminie Komarówka Podlaska nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Komarówka Podlaska?
- W gminie Komarówka Podlaska w roku 2025 oddano do użytku 0,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Komarówka Podlaska?
- W gminie Komarówka Podlaska w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 10,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Komarówka Podlaska?
- W gminie Komarówka Podlaska mediana EP ze świadectw energetycznych to 171 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Komarówka Podlaska?
- W gminie Komarówka Podlaska w dziennikach urzędowych ogłoszono 4 akty planistyczne, ostatni 2024-04-19.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.