Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat opolski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 41 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 9 a 83 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat opolski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat opolski 41 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat opolski — mediana 41 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Karczmiska (2026-08-07)

Uchwała nr XXVIII/138/2026 Rady Gminy Karczmiska z dnia 29 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Karczmiska

W powiecie opolskim plan ogólny ma 1 gmina z 7 — to 14%, a planów miejscowych widzę 55.
Gminy z planem ogólnym
1 z 7 gmin w obszarze
Plany miejscowe
55 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie opolskim mediana ceny gruntu budowlanego to 41 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 9 a 83 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
41 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
9 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
83 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
13 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie opolskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 105 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 407 świadectw).
Mediana EP
105 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 407 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
7 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie opolskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 347 spraw budowlanych, w tym 185 spraw o dom jednorodzinny — o 4,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
185 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
347 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
347 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie opolskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 104 projekty, w tym 50 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
104 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie opolskim
Inwestycje
50 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
38 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
16 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
125,5 mln zł z 76 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie opolskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 77 projektów, w tym 50 w całości w powiecie opolskim: 80,6 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 16 projektów, w tym 16 w całości w powiecie opolskim: 5,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 6 w całości w powiecie opolskim: 3,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w powiecie opolskim: 36,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie opolskim bezrobocie to 10,5% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 608 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
10,5 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 608 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
5 445 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
7 454 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie opolskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,2 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 478 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
478 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
63,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
65,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 63,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat opolski Język polski: wynik 63,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat opolski Matematyka: wynik 48,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 65,5% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat opolski Język angielski: wynik 65,5% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie opolskim najlepsza pozycja to 104. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (40,8 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
104 z 380 powiatów w kraju · 13. z 24 powiatów w województwie — 40,8 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie opolskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 66 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.
Akty planistyczne
66 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie opolskim ma plan ogólny?
W powiecie opolskim plan ogólny ma 1 gmina z 7 — to 14%, a planów miejscowych widzę 55.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie opolskim?
W powiecie opolskim mediana ceny gruntu budowlanego to 41 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 9 a 83 zł/m² (13 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie opolskim?
W powiecie opolskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie opolskim?
W powiecie opolskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 347 spraw budowlanych, w tym 185 spraw o dom jednorodzinny — o 4,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie opolskim?
W powiecie opolskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 105 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 407 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie opolskim?
W powiecie opolskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 66 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-03.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.