Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat włodawski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat włodawski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat włodawski 52 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat włodawski — mediana 52 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Wola Uhruska (2026-08-31)

Uchwała nr XX/129/2026 Rady Gminy Wola Uhruska z dnia 13 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia Planu Ogólnego Gminy Wola Uhruska

W powiecie włodawskim plan ogólny ma 5 gmin z 8 — to 63%, a planów miejscowych widzę 13.
Gminy z planem ogólnym
5 z 8 gmin w obszarze
Plany miejscowe
13 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie włodawskim mediana ceny gruntu budowlanego to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
52 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
22 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
94 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie włodawskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 821 świadectw).
Mediana EP
160 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
821 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
8 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie włodawskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 166 spraw budowlanych, w tym 85 spraw o dom jednorodzinny — o 15,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
85 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
166 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
165 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie włodawskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 65 projektów, w tym 31 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
65 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie włodawskim
Inwestycje
31 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
34 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
170,6 mln zł z 38 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie włodawskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 54 projekty, w tym 34 w całości w powiecie włodawskim: 160,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 6 projektów, w tym 3 w całości w powiecie włodawskim: 7,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie włodawskim: 3,2 mln zł dofinansowania UE
  • Interreg NEXT Poland–Ukraine — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie włodawskim bezrobocie to 17,8% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 910 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
17,8 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 910 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
4 118 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
4 836 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie włodawskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,7 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 319 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
319 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
62 % wynik średni, zdających
Matematyka
45,3 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 62,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat włodawski Język polski: wynik 62,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 45,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat włodawski Matematyka: wynik 45,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat włodawski Język angielski: wynik 68,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie włodawskim najlepsza pozycja to 114. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (38,7 %, 2021 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
228 z 243 powiatów w kraju · 10. z 12 powiatów w województwie — −5,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
168 z 258 powiatów w kraju · 6. z 12 powiatów w województwie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
114 z 380 powiatów w kraju · 15. z 24 powiatów w województwie — 38,7 % w 2021 r.
Pokrycie planami miejscowymi
187 z 193 powiatów w kraju · 6. z 6 powiatów w województwie — 2,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W powiecie włodawskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
8 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie włodawskim ma plan ogólny?
W powiecie włodawskim plan ogólny ma 5 gmin z 8 — to 63%, a planów miejscowych widzę 13.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie włodawskim?
W powiecie włodawskim mediana ceny gruntu budowlanego to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie włodawskim?
W powiecie włodawskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie włodawskim?
W powiecie włodawskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 166 spraw budowlanych, w tym 85 spraw o dom jednorodzinny — o 15,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie włodawskim?
W powiecie włodawskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 160 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 821 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie włodawskim?
W powiecie włodawskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 8 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.