Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Urszulin

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat włodawski stan na

Sprawdź działkę — gmina Urszulin

Granice: Gmina Urszulin
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Urszulin. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat włodawski 52 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
4 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat włodawski — mediana 52 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 4 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-31)

Uchwała nr XXVII/205/2026 Rady Gminy Urszulin z dnia 10 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego Gminy Urszulin

W gminie Urszulin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Plany miejscowe
4 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat włodawski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Urszulin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat włodawski) to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
52 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
Typowy przedział cen od, powiat
22 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
Typowy przedział cen do, powiat
94 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)
Transakcje, powiat
10 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat włodawski)

Energia budynków

W gminie Urszulin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 94 świadectw).
Mediana EP
69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
94 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Urszulin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 27,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
21 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
38 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
38 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Urszulin dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 12 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
12 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Urszulin
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
9,4 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Urszulin

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 7 projektów, w tym 4 w całości w gminie Urszulin: 4,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 3 projekty, w tym 2 w całości w gminie Urszulin: 5,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Urszulin ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 23 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
23,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
4,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
80 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Urszulin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,4% powierzchni gminy, a 42,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Urszulin W gminie Urszulin ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,4% powierzchni gminy, a 42,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
42,7 % 73 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
171 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Urszulin uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 42 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,5%
Zdających
42 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66 % wynik średni, zdających
Matematyka
49,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 66,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Urszulin Język polski: wynik 66,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 49,9% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Urszulin Matematyka: wynik 49,9% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,2% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Urszulin Język angielski: wynik 68,2% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Urszulin podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 673 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (387 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 82 tys. zł przy dochodach 41,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
673 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 387 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
25,4 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,0%
Podatek od środków transportowych
6 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 12 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
41,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
41,3 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
82 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Urszulin najlepsza pozycja to 428. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,2 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 272 z 2 451 gmin w kraju · 68. z 211 gmin w województwie · 2. z 8 gmin w powiecie — −2,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
428 z 2 479 gmin w kraju · 16. z 213 gmin w województwie · 1. z 8 gmin w powiecie — 4,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 933 z 2 301 gmin w kraju · 154. z 181 gmin w województwie · 3. z 8 gmin w powiecie — 0,9 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Urszulin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-31.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Urszulin ma plan ogólny?
W gminie Urszulin plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 4.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Urszulin?
W gminie Urszulin mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat włodawski) to 52 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 22 a 94 zł/m² (10 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Urszulin?
W gminie Urszulin w roku 2025 oddano do użytku 4,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Urszulin?
W gminie Urszulin w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 38 spraw budowlanych, w tym 21 spraw o dom jednorodzinny — o 27,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Urszulin?
W gminie Urszulin mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 94 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Urszulin?
W gminie Urszulin w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-08-31.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.