Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat łukowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 75 zł/m² (56 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat łukowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat łukowski (3 lata) 53 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
7 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat łukowski (3 lata) — mediana 53 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 7 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: gmina Krzywda (2026-09-02)

Uchwała nr XXXII/163/2026 Rady Gminy Krzywda z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego Gminy Krzywda

W powiecie łukowskim plan ogólny ma 5 gmin z 11 — to 45%, a planów miejscowych widzę 132.
Gminy z planem ogólnym
5 z 11 gmin w obszarze
Plany miejscowe
132 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie łukowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 75 zł/m² (56 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego
53 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata
Typowy przedział cen od
16 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
75 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
56 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata

Energia budynków

W powiecie łukowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 108 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 500 świadectw).
Mediana EP
108 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 500 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
11 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie łukowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 995 spraw budowlanych, w tym 357 spraw o dom jednorodzinny — o 13,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
357 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
995 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
984 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie łukowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 143 projekty, w tym 61 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
143 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie łukowskim
Inwestycje
61 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
72 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
10 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
237,1 mln zł z 113 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie łukowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 112 projektów, w tym 88 w całości w powiecie łukowskim: 171,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 16 projektów, w tym 14 w całości w powiecie łukowskim: 23,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 10 projektów, w tym 8 w całości w powiecie łukowskim: 2,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego — 2 projekty, w tym 2 w całości w powiecie łukowskim: 709 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w powiecie łukowskim: 38,7 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie łukowskim bezrobocie to 4,2% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 467 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
4,2 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 467 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
7 029 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
13 802 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie łukowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,3 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 1 115 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
60,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
1 115 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
65,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
66,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 65,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat łukowski Język polski: wynik 65,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat łukowski Matematyka: wynik 54,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 66,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat łukowski Język angielski: wynik 66,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie łukowskim najlepsza pozycja to 74. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (44,6 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
74 z 380 powiatów w kraju · 10. z 24 powiatów w województwie — 44,6 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie łukowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 120 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-22.
Akty planistyczne
120 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie łukowskim ma plan ogólny?
W powiecie łukowskim plan ogólny ma 5 gmin z 11 — to 45%, a planów miejscowych widzę 132.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie łukowskim?
W powiecie łukowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 53 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 16 a 75 zł/m² (56 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie łukowskim?
W powiecie łukowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie łukowskim?
W powiecie łukowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 995 spraw budowlanych, w tym 357 spraw o dom jednorodzinny — o 13,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie łukowskim?
W powiecie łukowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 108 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 500 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie łukowskim?
W powiecie łukowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 120 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-22.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.