Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Powiat lubartowski

Mediana ceny gruntu budowlanego to 333 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 154 a 414 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy). Stan na 2026-10-16.

Liczby całego województwa: Woj. lubelskie stan na

Sprawdź działkę — powiat lubartowski

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubartowski 333 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubartowski — mediana 333 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Ostatnio ogłoszony plan ogólny w regionie: miasto Lubartów (2026-09-03)

Uchwała nr XXVI/172/2026 Rady Miasta Lubartów z dnia 27 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego miasta Lubartów

W powiecie lubartowskim plan ogólny ma 6 gmin z 13 — to 46%, a planów miejscowych widzę 150.
Gminy z planem ogólnym
6 z 13 gmin w obszarze
Plany miejscowe
150 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze

Ceny gruntu budowlanego

W powiecie lubartowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 333 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 154 a 414 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego
333 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy
Typowy przedział cen od
154 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji
Typowy przedział cen do
414 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji
Transakcje
16 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy

Energia budynków

W powiecie lubartowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 090 świadectw).
Mediana EP
87 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
2 090 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Gminy z pomiarem
13 gminy, dla których policzono medianę zapotrzebowania na energię

Budowy

W powiecie lubartowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 528 spraw budowlanych, w tym 331 spraw o dom jednorodzinny — o 0,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
331 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
528 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
527 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W powiecie lubartowskim dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 178 projektów, w tym 81 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
178 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w powiecie lubartowskim
Inwestycje
81 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
83 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
14 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
265,7 mln zł z 119 projektów realizowanych wyłącznie w powiecie lubartowskim

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 139 projektów, w tym 87 w całości w powiecie lubartowskim: 190,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 18 projektów, w tym 16 w całości w powiecie lubartowskim: 49,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 14 projektów, w tym 12 w całości w powiecie lubartowskim: 6,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 4 projekty, w tym 1 w całości w powiecie lubartowskim: 1,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 3 projekty, w tym 3 w całości w powiecie lubartowskim: 18,5 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W powiecie lubartowskim bezrobocie to 12,3% (2025), przeciętne wynagrodzenie to 7 671 zł (2025) — według GUS.
Bezrobocie w powiecie
12,3 % dane GUS za rok 2025
Przeciętne wynagrodzenie w powiecie
7 671 zł dane GUS za rok 2025
Typowa cena metra mieszkania w powiecie
6 786 zł/m² dane GUS za rok 2024
Ogrzewane indywidualnie paliwami stałymi
12 011 mieszkań dane GUS za rok 2021

Wyniki egzaminów

W powiecie lubartowskim uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,0 procent z języka polskiego i matematyki. Do egzaminu przystąpiło 854 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026
Zdających
854 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
69,2 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Język polski — 69,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Powiat lubartowski Język polski: wynik 69,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Powiat lubartowski Matematyka: wynik 56,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Powiat lubartowski Język angielski: wynik 70,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Miejsce w rankingach

W powiecie lubartowskim najlepsza pozycja to 75. miejsce z 380 powiatów w kraju — ranking „Gdzie grzeje się paliwami stałymi” (44,4 %, 2021 r.).
Gdzie grzeje się paliwami stałymi
75 z 380 powiatów w kraju · 11. z 24 powiatów w województwie — 44,4 % w 2021 r.

Prawo miejscowe

W powiecie lubartowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 147 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Akty planistyczne
147 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Ile gmin w powiecie lubartowskim ma plan ogólny?
W powiecie lubartowskim plan ogólny ma 6 gmin z 13 — to 46%, a planów miejscowych widzę 150.
Ile kosztuje działka budowlana w powiecie lubartowskim?
W powiecie lubartowskim mediana ceny gruntu budowlanego to 333 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 154 a 414 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w powiecie lubartowskim?
W powiecie lubartowskim nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów oddano tu do użytku — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile domów zaczęto budować w powiecie lubartowskim?
W powiecie lubartowskim w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 528 spraw budowlanych, w tym 331 spraw o dom jednorodzinny — o 0,6% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w powiecie lubartowskim?
W powiecie lubartowskim mediana EP ze świadectw energetycznych to 87 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 2 090 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w powiecie lubartowskim?
W powiecie lubartowskim w dziennikach urzędowych ogłoszono 147 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.

Pozostałe obszary w regionie

Gminy w powiecie

Pozostałe powiaty w województwie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.