Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Serniki

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 87 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat lubartowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Serniki

Granice: Gmina Serniki
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Serniki. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat lubartowski 333 zł/m²
woj. lubelskie 140 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat lubartowski — mediana 333 zł/m²; woj. lubelskie — mediana 140 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Serniki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Plany miejscowe
7 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
23,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat lubartowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Serniki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubartowski) to 333 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 154 a 414 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
333 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubartowski)
Typowy przedział cen od, powiat
154 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubartowski)
Typowy przedział cen do, powiat
414 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat lubartowski)
Transakcje, powiat
16 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat lubartowski)

Energia budynków

W gminie Serniki mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 87 świadectw).
Mediana EP
69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
87 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Serniki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
22 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
36 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
35 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Serniki dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 11 projektów, w tym 7 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
11 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Serniki
Inwestycje
7 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,8 mln zł z 8 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Serniki

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Lubelskiego — 11 projektów, w tym 8 w całości w gminie Serniki: 10,8 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Serniki ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,0 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 62 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
62,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
69 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Serniki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,8% powierzchni gminy, a 30,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Serniki W gminie Serniki ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,8% powierzchni gminy, a 30,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
30,3 % 23 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
76 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Serniki uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 65,3 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 44 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
65,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,9%
Zdających
44 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
70,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
60,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
70,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły z 4 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 70,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Serniki Język polski: wynik 70,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 60,2% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Serniki Matematyka: wynik 60,2% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 70,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Serniki Język angielski: wynik 70,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Serniki podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 138 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (302 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,2 mln zł przy dochodach 50,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
138 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 302 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
8,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,4%
Podatek od środków transportowych
6 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
50 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
46,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Serniki najlepsza pozycja to 978. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (23,4 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 503 z 2 451 gmin w kraju · 83. z 211 gmin w województwie · 9. z 13 gmin w powiecie — −3,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 135 z 2 479 gmin w kraju · 57. z 213 gmin w województwie · 5. z 13 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
978 z 2 301 gmin w kraju · 106. z 181 gmin w województwie · 9. z 12 gmin w powiecie — 23,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Serniki w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-09.
Akty planistyczne
7 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Serniki ma plan ogólny?
W gminie Serniki planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 7.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Serniki?
W gminie Serniki mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat lubartowski) to 333 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 154 a 414 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Serniki?
W gminie Serniki w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Serniki?
W gminie Serniki w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 36 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 10,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Serniki?
W gminie Serniki mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 87 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Serniki?
W gminie Serniki w dziennikach urzędowych ogłoszono 7 aktów planistycznych, ostatni 2025-09-09.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.