Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Polanica-Zdrój

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 605 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kłodzki stan na

Sprawdź działkę — miasto Polanica-Zdrój

Granice: Miasto Polanica-Zdrój
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Polanica-Zdrój. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kłodzki 88 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kłodzki — mediana 88 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W mieście Polanica-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 80.
Plany miejscowe
80 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kłodzki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Polanica-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kłodzki) to 88 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 101 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
88 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kłodzki)
Typowy przedział cen od, powiat
66 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kłodzki)
Typowy przedział cen do, powiat
101 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kłodzki)
Transakcje, powiat
12 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kłodzki)

Energia budynków

W mieście Polanica-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 605 świadectw).
Mediana EP
117 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
605 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W mieście Polanica-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 216 MW nowych źródeł — to 40. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
215,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
76,1 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
139,8 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W mieście Polanica-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
37 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
37 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Polanica-Zdrój dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Polanica-Zdrój
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
6 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
41 mln zł z 9 projektów realizowanych wyłącznie w mieście Polanica-Zdrój

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 16 projektów, w tym 8 w całości w mieście Polanica-Zdrój: 40,0 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt, w tym 1 w całości w mieście Polanica-Zdrój: 989 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Polanica-Zdrój ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,2 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 333 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
332,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
1,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,2 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
199 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Polanica-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,5% powierzchni gminy, a 26,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Polanica-Zdrój W mieście Polanica-Zdrój ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,5% powierzchni gminy, a 26,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
26,3 % 5 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
19 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Polanica-Zdrój uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 44 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
53 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 49,6%
Zdających
44 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
54 % wynik średni, zdających
Matematyka
52 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 54,0% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Polanica-Zdrój Język polski: wynik 54,0% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 52,0% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Polanica-Zdrój Matematyka: wynik 52,0% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Polanica-Zdrój Język angielski: wynik 69,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Polanica-Zdrój podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 365 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (886 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,0 mln zł przy dochodach 86,4 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 365 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 886 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,6 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,4%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
86,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
78,4 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Polanica-Zdrój najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
608 z 2 451 gmin w kraju · 54. z 167 gmin w województwie · 2. z 14 gmin w powiecie — 1,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 893 z 2 479 gmin w kraju · 123. z 169 gmin w województwie · 8. z 14 gmin w powiecie — 1,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 150 gmin w województwie · 1. z 13 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Polanica-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.
Akty planistyczne
79 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Polanica-Zdrój ma plan ogólny?
W mieście Polanica-Zdrój planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 80.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kłodzki) to 88 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 66 a 101 zł/m² (12 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój w roku 2025 oddano do użytku 1,2 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 60,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój mediana EP ze świadectw energetycznych to 117 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 605 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój na przyłączenie do sieci czeka 216 MW nowych źródeł — to 40. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Polanica-Zdrój?
W mieście Polanica-Zdrój w dziennikach urzędowych ogłoszono 79 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-04.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.