Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Radwanice

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 321 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat polkowicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Radwanice

Granice: Gmina Radwanice
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Radwanice. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat polkowicki 78 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
32 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat polkowicki — mediana 78 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 32 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Radwanice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
73,5 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat polkowicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Radwanice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat polkowicki) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 53 a 122 zł/m² (61 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
78 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat polkowicki)
Typowy przedział cen od, powiat
53 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat polkowicki)
Typowy przedział cen do, powiat
122 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat polkowicki)
Transakcje, powiat
61 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat polkowicki)

Energia budynków

W gminie Radwanice mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 321 świadectw).
Mediana EP
78 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
321 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Radwanice na przyłączenie do sieci czeka 991 MW nowych źródeł — to 5. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
990,8 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
943,7 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
47,1 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Radwanice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 72 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
72 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
82 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
81 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Radwanice dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Radwanice
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
7 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
9,1 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Radwanice

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 8 projektów, w tym 3 w całości w gminie Radwanice: 9,1 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Radwanice ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +11,8 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 62 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
61,9 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
11,8 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
84 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Radwanice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 47,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Radwanice W gminie Radwanice ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 8,3% powierzchni gminy, a 47,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
8,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
47,6 % 40 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
84 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Radwanice uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 52,3 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
52,3 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,7%
Zdających
36 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
58,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
46 % wynik średni, zdających
Język angielski
60,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 58,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Radwanice Język polski: wynik 58,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 46,0% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Radwanice Matematyka: wynik 46,0% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 60,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Radwanice Język angielski: wynik 60,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Radwanice podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 978 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (795 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 8,0 mln zł przy dochodach 71,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
978 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 795 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
17,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,5%
Podatek od środków transportowych
139 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
71,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
63,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
17,9 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Radwanice najlepsza pozycja to 107. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (11,8 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
107 z 2 451 gmin w kraju · 16. z 167 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 11,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
134 z 2 479 gmin w kraju · 18. z 169 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 6,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
596 z 2 301 gmin w kraju · 74. z 150 gmin w województwie · 2. z 6 gmin w powiecie — 73,5 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Radwanice w dziennikach urzędowych ogłoszono 31 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-15.
Akty planistyczne
31 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Radwanice ma plan ogólny?
W gminie Radwanice planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat polkowicki) to 78 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 53 a 122 zł/m² (61 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice w roku 2025 oddano do użytku 6,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 82 sprawy budowlane, w tym 72 sprawy o dom jednorodzinny — o 4,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice mediana EP ze świadectw energetycznych to 78 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 321 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice na przyłączenie do sieci czeka 991 MW nowych źródeł — to 5. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Radwanice?
W gminie Radwanice w dziennikach urzędowych ogłoszono 31 aktów planistycznych, ostatni 2025-12-15.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.