Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Malczyce

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat średzki stan na

Sprawdź działkę — gmina Malczyce

Granice: Gmina Malczyce
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Malczyce. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat średzki 205 zł/m²
woj. dolnośląskie 136 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat średzki — mediana 205 zł/m²; woj. dolnośląskie — mediana 136 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-01)

Uchwała nr XXXI/244/2026 Rady Gminy Malczyce z dnia 28 sierpnia 2026 r. w sprawie uchwalenia planu ogólnego gminy Malczyce

W gminie Malczyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Plany miejscowe
21 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
99,7 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat średzki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Malczyce mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat średzki) to 205 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 114 a 292 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
205 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat średzki)
Typowy przedział cen od, powiat
114 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat średzki)
Typowy przedział cen do, powiat
292 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat średzki)
Transakcje, powiat
16 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat średzki)

Energia budynków

W gminie Malczyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 134 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 236 świadectw).
Mediana EP
134 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
236 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Malczyce na przyłączenie do sieci czeka 696 MW nowych źródeł — to 13. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
696 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
436,4 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
259,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Malczyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 43 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 47,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
34 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
43 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
40 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Malczyce dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Malczyce
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
4 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Malczyce

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 6 projektów, w tym 3 w całości w gminie Malczyce: 3,4 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Malczyce: 571 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Malczyce ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 5,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 106 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
106,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-1,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
5 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
99 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Malczyce ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,7% powierzchni gminy, a 36,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Malczyce W gminie Malczyce ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,7% powierzchni gminy, a 36,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
36,5 % 19 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
52 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Malczyce uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 55,1 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
55,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 57,7%
Zdających
52 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
61,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
48,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
64,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 61,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Malczyce Język polski: wynik 61,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 48,7% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Malczyce Matematyka: wynik 48,7% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 64,4% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Malczyce Język angielski: wynik 64,4% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Malczyce podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 479 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (932 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,7 mln zł przy dochodach 46,0 mln zł.
Podatek od nieruchomości
479 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 932 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23,0%
Podatek od środków transportowych
41 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
46 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
47,7 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
64 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Malczyce najlepsza pozycja to 310. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (5,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 109 z 2 451 gmin w kraju · 88. z 167 gmin w województwie · 4. z 5 gmin w powiecie — −1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
310 z 2 479 gmin w kraju · 30. z 169 gmin w województwie · 2. z 5 gmin w powiecie — 5,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
340 z 2 301 gmin w kraju · 38. z 150 gmin w województwie · 1. z 5 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Malczyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 28 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.
Akty planistyczne
28 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Malczyce ma plan ogólny?
W gminie Malczyce plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 21.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat średzki) to 205 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 114 a 292 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce w roku 2025 oddano do użytku 5,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 43 sprawy budowlane, w tym 34 sprawy o dom jednorodzinny — o 47,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce mediana EP ze świadectw energetycznych to 134 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 236 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce na przyłączenie do sieci czeka 696 MW nowych źródeł — to 13. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Malczyce?
W gminie Malczyce w dziennikach urzędowych ogłoszono 28 aktów planistycznych, ostatni 2026-09-01.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.