Gmina Żarów
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat świdnicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Żarów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.- Plany miejscowe
- 3 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 100,1 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat świdnicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Żarów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat świdnicki) to 126 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 186 zł/m² (128 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 126 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 83 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 186 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
- Transakcje, powiat
- 128 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat świdnicki)
Energia budynków
W gminie Żarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw).- Mediana EP
- 186 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 392 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Żarów na przyłączenie do sieci czeka 364 MW nowych źródeł — to 23. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 364 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 236,7 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 127,3 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Żarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 47 spraw o dom jednorodzinny — o 95,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 47 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 88 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 88 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Żarów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 37 projektów, w tym 34 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 37 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żarów
- Inwestycje
- 34 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 20 mln zł z 24 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żarów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 34 projekty, w tym 22 w całości w gminie Żarów: 19,4 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Żarów: 677 tys. zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Żarów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −0,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,5 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 136 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 136 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -0,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,5 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 118 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Żarów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,6% powierzchni gminy, a 49,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 4,6 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 49,4 % 43 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 87 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Żarów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 53,9 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 134 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 53,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 56,7%
- Zdających
- 134 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 58,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,5 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 64,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 4 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Żarów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 584 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (896 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 7,0 mln zł przy dochodach 104,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 1 584 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 896 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 34,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,9%
- Podatek od środków transportowych
- 16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 104,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 111,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 1,2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Żarów najlepsza pozycja to 1002. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−0,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 002 z 2 451 gmin w kraju · 79. z 167 gmin w województwie · 5. z 8 gmin w powiecie — −0,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 689 z 2 479 gmin w kraju · 108. z 169 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — 1,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Prawo miejscowe
W gminie Żarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 102 akty planistyczne, ostatni 2026-08-06.- Akty planistyczne
- 102 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/208/2026 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla południowej części miasta Żarów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/207/2026 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 30 lipca 2026 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXII/146/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 listopada 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Mrowiny, gmina Żarów.
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 2 września 2025 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Miejskiej w Żarowie nr XVIII/116/2025 z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVIII/115/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położnego przy ul. Spokojnej, obr. Wierzbna, gm. Żarów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XVIII/116/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 1 sierpnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LXVII/515/2024 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów.
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/WR 851/24 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 18 marca 2025 r. wydany po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Żarowie nr LXVII/515/2024 z dnia 4 kwietnia 2024 r. w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla północnej części miasta Żarów.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XIV/95/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 24 kwietnia 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa.
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN-N.4131.166.3.2025.AS Wojewody Dolnośląskiego z dnia 13 marca 2025 r. stwierdzające nieważność uchwały nr XII/78/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XII/78/2025 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 20 lutego 2025 r. w sprawie zmiany uchwały nr LVI/343/2006 Rady Miejskiej w Żarowie z dnia 27 października 2006 roku w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obszarze miasta Żarowa.
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Żarów ma plan ogólny?
- W gminie Żarów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 3.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żarów?
- W gminie Żarów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat świdnicki) to 126 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 83 a 186 zł/m² (128 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żarów?
- W gminie Żarów w roku 2025 oddano do użytku 1,5 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Żarów?
- W gminie Żarów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 88 spraw budowlanych, w tym 47 spraw o dom jednorodzinny — o 95,8% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żarów?
- W gminie Żarów mediana EP ze świadectw energetycznych to 186 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 392 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Żarów?
- W gminie Żarów na przyłączenie do sieci czeka 364 MW nowych źródeł — to 23. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żarów?
- W gminie Żarów w dziennikach urzędowych ogłoszono 102 akty planistyczne, ostatni 2026-08-06.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.