Gmina Ciepłowody
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 180 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 54 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat ząbkowicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Ciepłowody planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 99,7 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat ząbkowicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Ciepłowody mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ząbkowicki) to 64 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 179 zł/m² (35 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 64 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ząbkowicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 40 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ząbkowicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 179 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat ząbkowicki)
- Transakcje, powiat
- 35 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat ząbkowicki)
Energia budynków
W gminie Ciepłowody mediana EP ze świadectw energetycznych to 180 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 54 świadectw).- Mediana EP
- 180 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 54 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Ciepłowody na przyłączenie do sieci czeka 380 MW nowych źródeł — to 21. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 379,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 299,9 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 80 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Ciepłowody w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 11 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 11 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Ciepłowody dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 10 projektów, w tym 4 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 10 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Ciepłowody
- Inwestycje
- 4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 6,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Ciepłowody
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska — 9 projektów, w tym 6 w całości w gminie Ciepłowody: 6,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Ciepłowody: 89 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Ciepłowody ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 35 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -5,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 0 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 107 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Ciepłowody ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,7% powierzchni gminy, a 42,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 10,7 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 42,7 % 32 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 75 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Ciepłowody uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,1 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 22 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,1 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,6%
- Zdających
- 22 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 63,9 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,2 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 66,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Ciepłowody podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 970 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (776 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,2 mln zł przy dochodach 41,0 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 970 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 776 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 24,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,1%
- Podatek od środków transportowych
- 40 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 36 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 41 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 42,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Ciepłowody najlepsza pozycja to 340. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (99,7 %, 2024 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 2 032 z 2 451 gmin w kraju · 148. z 167 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — −5,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 2 452 z 2 479 gmin w kraju · 166. z 169 gmin w województwie · 7. z 7 gmin w powiecie — 0,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 340 z 2 301 gmin w kraju · 38. z 150 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 99,7 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Ciepłowody w dziennikach urzędowych ogłoszono 44 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.- Akty planistyczne
- 44 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr 154/XXV/26 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 24 sierpnia 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Ciepłowody – działka nr 1445
- · plan miejscowy · Uchwała nr 146/XXIII/26 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 25 maja 2026 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, dla działek nr ewid. 1038/3, 1166, 1165/5, 1165/2, 1170, 1038/1, 1165/3, 1167, położonego w obrębie wsi Ciepłowody
- · plan miejscowy · Uchwała nr 137/XXII/26 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 27 kwietnia 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w gminie Ciepłowody – obręb Jakubów
- · plan miejscowy · Uchwała nr 127/XX/26 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 26 stycznia 2026 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Ciepłowody
- · plan miejscowy · Uchwała nr 106/XVI/25 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 27 października 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego, działka nr ewid. 51/2 położonego w obrębie wsi Targowica.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 93/XIII/25 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 30 maja 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie wsi Piotrowice Polskie.
- · plan miejscowy · Uchwała nr 267/L/23 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 30 stycznia 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w gminie Ciepłowody – obręb Janówka.
- · obwieszczenie — plan miejscowy · Obwieszczenie Wojewody Dolnośląskiego z dnia 6 lipca 2021 r. o sprostowaniu błędu w uchwale Rady Gminy Ciepłowody nr 168/XXIX/21 z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie Kobyla Głowa
- · plan miejscowy · Uchwała nr 168/XXIX/21 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 31 maja 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie Kobyla Głowa
- · plan miejscowy · Uchwała nr 159/XXVIII/21 Rady Gminy Ciepłowody z dnia 29 marca 2021 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w obrębie Muszkowice
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Ciepłowody ma plan ogólny?
- W gminie Ciepłowody planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat ząbkowicki) to 64 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 40 a 179 zł/m² (35 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody w roku 2025 oddano do użytku 0,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 11 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 20,0% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody mediana EP ze świadectw energetycznych to 180 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 54 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody na przyłączenie do sieci czeka 380 MW nowych źródeł — to 21. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Ciepłowody?
- W gminie Ciepłowody w dziennikach urzędowych ogłoszono 44 akty planistyczne, ostatni 2026-08-27.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.