Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Miasto Nieszawa

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat aleksandrowski stan na

Sprawdź działkę — miasto Nieszawa

Granice: Miasto Nieszawa
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Miasto Nieszawa. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat aleksandrowski (5 lat) 83 zł/m²
woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
8 zł/m² 583 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat aleksandrowski (5 lat) — mediana 83 zł/m²; woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 8 do 583 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-07-07)

Uchwała nr XXXIII-184/26 Rady Miejskiej Nieszawa z dnia 26 czerwca 2026 r. w sprawie Planu ogólnego Gminy Miejskiej Nieszawa

W mieście Nieszawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,4 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat aleksandrowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W mieście Nieszawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat aleksandrowski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 147 zł/m² (51 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
83 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat aleksandrowski)
Typowy przedział cen od, powiat
36 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat aleksandrowski)
Typowy przedział cen do, powiat
147 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat aleksandrowski)
Transakcje, powiat
51 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat aleksandrowski)

Energia budynków

W mieście Nieszawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 216 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 77 świadectw).
Mediana EP
216 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
77 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W mieście Nieszawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
3 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
9 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
8 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W mieście Nieszawa dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 9 projektów, w tym 4 inwestycje. Żaden z nich nie jest realizowany wyłącznie tutaj, więc kwoty dofinansowania nie przypisujemy temu miejscu.
Projekty unijne 2021–2027
9 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w mieście Nieszawa
Inwestycje
4 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 8 projektów
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W mieście Nieszawa ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −2,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 175 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
175,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-2,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
117 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W mieście Nieszawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,0% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Miasto Nieszawa W mieście Nieszawa ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 10,0% powierzchni gminy, a 0,0% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
10 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
0 % 0 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
10 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W mieście Nieszawa uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 40,7 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 8 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
40,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,4%
Zdających
8 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
54,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
27,1 % wynik średni, zdających
Język angielski
56,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
1 szkoła wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 54,3% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Miasto Nieszawa Język polski: wynik 54,3% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 27,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Miasto Nieszawa Matematyka: wynik 27,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 56,6% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Miasto Nieszawa Język angielski: wynik 56,6% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W mieście Nieszawa podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 746 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,1 mln zł przy dochodach 21,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
746 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 746 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
12 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20,1%
Podatek od środków transportowych
154 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 32 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
21,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
24,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-706 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W mieście Nieszawa najlepsza pozycja to 1337. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (−2,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 337 z 2 451 gmin w kraju · 74. z 141 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — −2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 288 z 2 479 gmin w kraju · 134. z 144 gmin w województwie · 8. z 9 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 043 z 2 301 gmin w kraju · 125. z 144 gmin w województwie · 7. z 9 gmin w powiecie — 0,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W mieście Nieszawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-07.
Akty planistyczne
2 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy miasto Nieszawa ma plan ogólny?
W mieście Nieszawa plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w mieście Nieszawa?
W mieście Nieszawa mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat aleksandrowski) to 83 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 147 zł/m² (51 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w mieście Nieszawa?
W mieście Nieszawa w roku 2025 oddano do użytku 0,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w mieście Nieszawa?
W mieście Nieszawa w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 9 spraw budowlanych, w tym 3 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w mieście Nieszawa?
W mieście Nieszawa mediana EP ze świadectw energetycznych to 216 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 77 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w mieście Nieszawa?
W mieście Nieszawa w dziennikach urzędowych ogłoszono 2 akty planistyczne, ostatni 2026-07-07.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.