Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kcynia

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 144 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 378 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat nakielski stan na

Sprawdź działkę — gmina Kcynia

Granice: Gmina Kcynia
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kcynia. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat nakielski 97 zł/m²
woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat nakielski — mediana 97 zł/m²; woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kcynia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.
Plany miejscowe
29 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
1,3 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat nakielski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kcynia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nakielski) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 134 zł/m² (51 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
97 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nakielski)
Typowy przedział cen od, powiat
73 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nakielski)
Typowy przedział cen do, powiat
134 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat nakielski)
Transakcje, powiat
51 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat nakielski)

Energia budynków

W gminie Kcynia mediana EP ze świadectw energetycznych to 144 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 378 świadectw).
Mediana EP
144 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
378 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kcynia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 37,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
22 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
37 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
37 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kcynia dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 18 projektów, w tym 9 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
18 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kcynia
Inwestycje
9 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
9 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,2 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kcynia

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 16 projektów, w tym 4 w całości w gminie Kcynia: 10,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 2 projekty
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kcynia ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −9,2 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,8 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 40 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
40 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-9,2 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,8 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
86 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kcynia ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 33,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kcynia W gminie Kcynia ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 6,1% powierzchni gminy, a 33,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
6,1 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
33,4 % 99 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
296 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kcynia uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 48,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 105 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
48,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 53,6%
Zdających
105 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
55,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
41,4 % wynik średni, zdających
Język angielski
60,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół z 6 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 55,5% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kcynia Język polski: wynik 55,5% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 41,4% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kcynia Matematyka: wynik 41,4% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 60,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kcynia Język angielski: wynik 60,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kcynia podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 544 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (603 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 6,3 mln zł przy dochodach 121,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
544 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 603 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 22,0%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
121,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
115,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
6,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
7,1 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kcynia najlepsza pozycja to 1868. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (1,3 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 349 z 2 451 gmin w kraju · 134. z 141 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — −9,2 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 191 z 2 479 gmin w kraju · 130. z 144 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 0,8 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 868 z 2 301 gmin w kraju · 103. z 144 gmin w województwie · 5. z 5 gmin w powiecie — 1,3 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kcynia w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2024-12-03.
Akty planistyczne
21 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kcynia ma plan ogólny?
W gminie Kcynia planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 29.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kcynia?
W gminie Kcynia mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat nakielski) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 73 a 134 zł/m² (51 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kcynia?
W gminie Kcynia w roku 2025 oddano do użytku 0,8 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kcynia?
W gminie Kcynia w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 37 spraw budowlanych, w tym 22 sprawy o dom jednorodzinny — o 37,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kcynia?
W gminie Kcynia mediana EP ze świadectw energetycznych to 144 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 378 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kcynia?
W gminie Kcynia w dziennikach urzędowych ogłoszono 21 aktów planistycznych, ostatni 2024-12-03.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.