Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Kamień Krajeński

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 130 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat sępoleński stan na

Sprawdź działkę — gmina Kamień Krajeński

Granice: Gmina Kamień Krajeński
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Kamień Krajeński. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat sępoleński (3 lata) 103 zł/m²
woj. kujawsko-pomorskie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
17 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat sępoleński (3 lata) — mediana 103 zł/m²; woj. kujawsko-pomorskie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 17 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Kamień Krajeński planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Plany miejscowe
24 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
4,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat sępoleński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Kamień Krajeński mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sępoleński) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 175 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
103 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sępoleński)
Typowy przedział cen od, powiat
79 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sępoleński)
Typowy przedział cen do, powiat
175 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat sępoleński)
Transakcje, powiat
20 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat sępoleński)

Energia budynków

W gminie Kamień Krajeński mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 130 świadectw).
Mediana EP
129 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
130 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Kamień Krajeński w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 61 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 44,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
36 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
61 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
48 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Kamień Krajeński dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 16 projektów, w tym 11 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
16 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kamień Krajeński
Inwestycje
11 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
5,2 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kamień Krajeński

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza — 15 projektów, w tym 7 w całości w gminie Kamień Krajeński: 5,2 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Kamień Krajeński ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 39 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
39,3 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
92 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Kamień Krajeński ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,2% powierzchni gminy, a 34,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Kamień Krajeński W gminie Kamień Krajeński ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 4,2% powierzchni gminy, a 34,9% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
4,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
34,9 % 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
166 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Kamień Krajeński uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 51,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 36 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
51 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 52,6%
Zdających
36 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
57,7 % wynik średni, zdających
Matematyka
44,2 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 57,7% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Kamień Krajeński Język polski: wynik 57,7% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 44,2% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Kamień Krajeński Matematyka: wynik 44,2% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Kamień Krajeński Język angielski: wynik 69,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Kamień Krajeński podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 438 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (661 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,8 mln zł przy dochodach 65,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
438 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 661 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
20,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 24,5%
Podatek od środków transportowych
16 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 20 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
65,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
64,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,8 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
-206 tys. zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Kamień Krajeński najlepsza pozycja to 1130. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 841 z 2 451 gmin w kraju · 109. z 141 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — −4,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 130 z 2 479 gmin w kraju · 57. z 144 gmin w województwie · 2. z 4 gmin w powiecie — 2,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 568 z 2 301 gmin w kraju · 67. z 144 gmin w województwie · 3. z 4 gmin w powiecie — 4,2 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Kamień Krajeński w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2023-04-14.
Akty planistyczne
10 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Kamień Krajeński ma plan ogólny?
W gminie Kamień Krajeński planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 24.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kamień Krajeński?
W gminie Kamień Krajeński mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat sępoleński) to 103 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 79 a 175 zł/m² (20 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kamień Krajeński?
W gminie Kamień Krajeński w roku 2025 oddano do użytku 2,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Kamień Krajeński?
W gminie Kamień Krajeński w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 61 spraw budowlanych, w tym 36 spraw o dom jednorodzinny — o 44,0% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kamień Krajeński?
W gminie Kamień Krajeński mediana EP ze świadectw energetycznych to 129 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 130 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kamień Krajeński?
W gminie Kamień Krajeński w dziennikach urzędowych ogłoszono 10 aktów planistycznych, ostatni 2023-04-14.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.