Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Oporów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 31 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat kutnowski stan na

Sprawdź działkę — gmina Oporów

Granice: Gmina Oporów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Oporów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat kutnowski (5 lat) 68 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
19 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat kutnowski (5 lat) — mediana 68 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 19 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Oporów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kutnowski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Oporów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kutnowski) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 121 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
68 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat kutnowski)
Typowy przedział cen od, powiat
36 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kutnowski)
Typowy przedział cen do, powiat
121 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kutnowski)
Transakcje, powiat
90 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 5 lat — liczby dla całego powiatu (powiat kutnowski)

Energia budynków

W gminie Oporów mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 31 świadectw).
Mediana EP
97 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
31 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Oporów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
16 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
22 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
15 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Oporów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 8 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
8 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Oporów
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
5 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
10,1 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Oporów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 8 projektów, w tym 6 w całości w gminie Oporów: 10,1 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Oporów ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,1 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
34,6 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
1,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
2,1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
75 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Oporów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 27,9% powierzchni gminy, a 1,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Oporów W gminie Oporów zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 27,9% powierzchni gminy, a 1,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
27,9 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
1,5 % 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
68 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Oporów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 61,7 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 25 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
61,7 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 51,2%
Zdających
25 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,6 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
62,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,6% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Oporów Język polski: wynik 68,6% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Matematyka — 54,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Oporów Matematyka: wynik 54,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Język angielski — 62,6% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Oporów Język angielski: wynik 62,6% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Ten przedmiot pisało tu mniej niż trzydzieścioro zdających, więc ta gmina nie wchodzi do rozkładu — znacznik pokazuje jej wynik, a ćwiartki liczą się z pozostałych gmin.

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Oporów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 605 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (623 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 957 tys. zł przy dochodach 25,6 mln zł.
Podatek od nieruchomości
605 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 623 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
14,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,5%
Podatek od środków transportowych
8 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 34 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
25,6 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
24,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
957 tys. zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5,5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Oporów najlepsza pozycja to 637. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (1,3 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
637 z 2 451 gmin w kraju · 56. z 177 gmin w województwie · 1. z 11 gmin w powiecie — 1,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 273 z 2 479 gmin w kraju · 92. z 177 gmin w województwie · 4. z 11 gmin w powiecie — 2,1 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 190 z 2 301 gmin w kraju · 157. z 168 gmin w województwie · 10. z 11 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Oporów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2016-04-14.
Akty planistyczne
1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Oporów ma plan ogólny?
W gminie Oporów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Oporów?
W gminie Oporów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kutnowski) to 68 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 36 a 121 zł/m² (90 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 5 lat).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Oporów?
W gminie Oporów w roku 2025 oddano do użytku 2,1 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Oporów?
W gminie Oporów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 22 sprawy budowlane, w tym 16 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Oporów?
W gminie Oporów mediana EP ze świadectw energetycznych to 97 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 31 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Oporów?
W gminie Oporów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2016-04-14.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.