Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Strzelce Wielkie

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 173 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat pajęczański stan na

Sprawdź działkę — gmina Strzelce Wielkie

Granice: Gmina Strzelce Wielkie
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Strzelce Wielkie. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat pajęczański (3 lata) 65 zł/m²
woj. łódzkie 116 zł/m²
Polska 143 zł/m²
9 zł/m² 578 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat pajęczański (3 lata) — mediana 65 zł/m²; woj. łódzkie — mediana 116 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 9 do 578 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Strzelce Wielkie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
8,9 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat pajęczański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Strzelce Wielkie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pajęczański) to 65 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 24 a 85 zł/m² (160 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
65 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat pajęczański)
Typowy przedział cen od, powiat
24 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pajęczański)
Typowy przedział cen do, powiat
85 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat pajęczański)
Transakcje, powiat
160 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat pajęczański)

Energia budynków

W gminie Strzelce Wielkie mediana EP ze świadectw energetycznych to 173 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).
Mediana EP
173 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
52 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Strzelce Wielkie na przyłączenie do sieci czeka 19,6 MW nowych źródeł — to 98. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
19,6 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
19,6 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Strzelce Wielkie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 23 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 43,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
9 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
23 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
23 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Strzelce Wielkie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 22 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Strzelce Wielkie
Inwestycje
22 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
1 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
3,3 mln zł z 4 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Strzelce Wielkie

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 23 projekty, w tym 4 w całości w gminie Strzelce Wielkie: 3,3 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Strzelce Wielkie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 52 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
52,1 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-5,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
66 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Strzelce Wielkie zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,0% powierzchni gminy, a 18,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Strzelce Wielkie W gminie Strzelce Wielkie zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 16,0% powierzchni gminy, a 18,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
16 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
18,5 % 15 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
81 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Strzelce Wielkie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 56,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 39 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
56,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,7%
Zdających
39 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
59,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
54,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
61,9 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 59,1% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Strzelce Wielkie Język polski: wynik 59,1% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 54,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Strzelce Wielkie Matematyka: wynik 54,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 61,9% (w pierwszej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Strzelce Wielkie Język angielski: wynik 61,9% leży w pierwszej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Strzelce Wielkie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 353 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (834 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,7 mln zł przy dochodach 37,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
353 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 834 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
11,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,4%
Podatek od środków transportowych
33 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 48 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
37,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
41,1 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-3,7 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
1,4 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Strzelce Wielkie najlepsza pozycja to 1326. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (8,9 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 079 z 2 451 gmin w kraju · 160. z 177 gmin w województwie · 7. z 8 gmin w powiecie — −5,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 062 z 2 479 gmin w kraju · 153. z 177 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 326 z 2 301 gmin w kraju · 97. z 168 gmin w województwie · 5. z 6 gmin w powiecie — 8,9 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Strzelce Wielkie ma plan ogólny?
W gminie Strzelce Wielkie planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat pajęczański) to 65 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 24 a 85 zł/m² (160 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie w roku 2025 oddano do użytku 1,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 23 sprawy budowlane, w tym 9 spraw o dom jednorodzinny — o 43,8% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie mediana EP ze świadectw energetycznych to 173 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 52 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie na przyłączenie do sieci czeka 19,6 MW nowych źródeł — to 98. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Strzelce Wielkie?
W gminie Strzelce Wielkie nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.