Gmina Kobiele Wielkie
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat radomszczański stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-03-26)
W gminie Kobiele Wielkie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat radomszczański) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Kobiele Wielkie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomszczański) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 62 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 60 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat radomszczański)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 58 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomszczański)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 62 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat radomszczański)
- Transakcje, powiat
- 24 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat radomszczański)
Energia budynków
W gminie Kobiele Wielkie mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 83 świadectw).- Mediana EP
- 103 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 83 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Budowy
W gminie Kobiele Wielkie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 8 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 19 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 15 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Kobiele Wielkie dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 7 projektów, w tym 2 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 7 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Kobiele Wielkie
- Inwestycje
- 2 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 4 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Pozostałe
- 1 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
- Dofinansowanie UE
- 10,7 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Kobiele Wielkie
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Łódzkiego — 6 projektów, w tym 6 w całości w gminie Kobiele Wielkie: 10,6 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Kobiele Wielkie: 131 tys. zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Kobiele Wielkie ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −5,3 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 41 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 40,9 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -5,3 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 1,7 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 107 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Kobiele Wielkie zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 15,5% powierzchni gminy, a 23,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 15,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 23,3 % 24 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 103 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Kobiele Wielkie uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,2 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 35 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 59,2 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,9%
- Zdających
- 35 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 64,2 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 54,1 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 72,2 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Kobiele Wielkie podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 332 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (428 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 6,9 mln zł przy dochodach 51,9 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 332 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 428 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 13,9 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,3%
- Podatek od środków transportowych
- 78 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 48 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 51,9 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 58,8 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -6,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Kobiele Wielkie najlepsza pozycja to 1559. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,7 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 990 z 2 451 gmin w kraju · 153. z 177 gmin w województwie · 12. z 14 gmin w powiecie — −5,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 559 z 2 479 gmin w kraju · 121. z 177 gmin w województwie · 9. z 14 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 157. z 168 gmin w województwie · 14. z 14 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Kobiele Wielkie w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-03-26.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Kobiele Wielkie ma plan ogólny?
- W gminie Kobiele Wielkie plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Kobiele Wielkie?
- W gminie Kobiele Wielkie mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat radomszczański) to 60 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 58 a 62 zł/m² (24 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Kobiele Wielkie?
- W gminie Kobiele Wielkie w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Kobiele Wielkie?
- W gminie Kobiele Wielkie w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 19 spraw budowlanych, w tym 8 spraw o dom jednorodzinny — o 11,1% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Kobiele Wielkie?
- W gminie Kobiele Wielkie mediana EP ze świadectw energetycznych to 103 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 83 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Kobiele Wielkie?
- W gminie Kobiele Wielkie w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-03-26.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
- Dobryszyce — gmina wiejska
- Gidle — gmina wiejska
- Gomunice — gmina wiejska
- Kamieńsk — gmina miejsko-wiejska
- Kodrąb — gmina wiejska
- Lgota Wielka — gmina wiejska
- Masłowice — gmina wiejska
- Przedbórz — gmina miejsko-wiejska
- Radomsko — gmina wiejska
- Radomsko — miasto
- Wielgomłyny — gmina wiejska
- Ładzice — gmina wiejska
- Żytno — gmina wiejska
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.