Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Koniusza

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat proszowicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Koniusza

Granice: Gmina Koniusza
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Koniusza. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat proszowicki 91 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
21 zł/m² 1 227 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat proszowicki — mediana 91 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 21 do 1 227 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Koniusza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat proszowicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Koniusza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat proszowicki) to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 273 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
91 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat proszowicki)
Typowy przedział cen od, powiat
33 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat proszowicki)
Typowy przedział cen do, powiat
273 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat proszowicki)
Transakcje, powiat
14 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat proszowicki)

Energia budynków

W gminie Koniusza mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Mediana EP
81 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
177 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Koniusza na przyłączenie do sieci czeka 12,7 MW nowych źródeł — to 100. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
12,7 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
0 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
12,7 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Koniusza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 89 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 6,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
66 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
89 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
82 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Koniusza dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 23 projekty, w tym 12 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
23 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Koniusza
Inwestycje
12 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
16,2 mln zł z 15 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Koniusza

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 21 projektów, w tym 14 w całości w gminie Koniusza: 11,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Koniusza: 4,5 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Koniusza ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +3,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 3,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 103 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
103 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
3,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
3,4 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
104 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Koniusza zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 28,4% powierzchni gminy, a 1,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Koniusza W gminie Koniusza zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 28,4% powierzchni gminy, a 1,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
28,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
1,1 % 1 kwadrat kilometrowy bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
88 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Koniusza uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,6 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 82 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,6 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 60,1%
Zdających
82 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67,3 % wynik średni, zdających
Matematyka
57,7 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,8 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
5 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,3% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Koniusza Język polski: wynik 67,3% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,7% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Koniusza Matematyka: wynik 57,7% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,8% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Koniusza Język angielski: wynik 67,8% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Koniusza podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 369 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (393 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 2,1 mln zł przy dochodach 79,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
369 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 393 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
15,2 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 15,4%
Podatek od środków transportowych
98 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 54 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
79,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
81,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-2,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
5 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Koniusza najlepsza pozycja to 1. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (100,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
394 z 2 451 gmin w kraju · 20. z 181 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 3,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
650 z 2 479 gmin w kraju · 83. z 183 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 3,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
1 z 2 301 gmin w kraju · 1. z 148 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 100,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Koniusza w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-20.
Akty planistyczne
18 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Koniusza ma plan ogólny?
W gminie Koniusza planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat proszowicki) to 91 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 33 a 273 zł/m² (14 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza w roku 2025 oddano do użytku 3,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 89 spraw budowlanych, w tym 66 spraw o dom jednorodzinny — o 6,5% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza mediana EP ze świadectw energetycznych to 81 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 177 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza na przyłączenie do sieci czeka 12,7 MW nowych źródeł — to 100. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Koniusza?
W gminie Koniusza w dziennikach urzędowych ogłoszono 18 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-20.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.