Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Mucharz

Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6. Stan na 2026-10-16.

Liczby całego powiatu: Powiat wadowicki stan na

Sprawdź działkę — gmina Mucharz

Granice: Gmina Mucharz
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Mucharz. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat wadowicki 97 zł/m²
woj. małopolskie 120 zł/m²
Polska 143 zł/m²
26 zł/m² 679 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat wadowicki — mediana 97 zł/m²; woj. małopolskie — mediana 120 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 26 do 679 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-08-18)

Uchwała Nr XXIV/187/2026 Rady Gminy Mucharz z dnia 11 sierpnia 2026 r. w sprawie planu ogólnego gminy Mucharz

W gminie Mucharz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Plany miejscowe
6 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,1 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat wadowicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Mucharz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wadowicki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 51 a 138 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
97 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
Typowy przedział cen od, powiat
51 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
Typowy przedział cen do, powiat
138 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)
Transakcje, powiat
173 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat wadowicki)

Energia budynków

W gminie Mucharz mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 126 świadectw).
Mediana EP
69 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
126 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Przyłączenia OZE

W gminie Mucharz na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 65. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Moc w kolejce, powiat
112,9 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
Grupa II, powiat
50 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Grupa III, powiat
62,9 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
stan na

Budowy

W gminie Mucharz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
43 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
47 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
47 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Mucharz dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 5 projektów, w tym 3 inwestycje.
Projekty unijne 2021–2027
5 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Mucharz
Inwestycje
3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
0 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
2,2 mln zł z 3 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Mucharz

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Małopolski — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 651 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 41 tys. zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt, w tym 1 w całości w gminie Mucharz: 1,5 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Mucharz ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +1,9 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 6,0 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 112 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
111,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
1,9 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
117 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Mucharz ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 25,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Mucharz W gminie Mucharz ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,3% powierzchni gminy, a 25,7% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
14,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
25,7 % 9 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
35 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Mucharz uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 63,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
63,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 63,2%
Zdających
45 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68 % wynik średni, zdających
Matematyka
59,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
77 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Mucharz Język polski: wynik 68,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 59,8% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Mucharz Matematyka: wynik 59,8% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 77,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Mucharz Język angielski: wynik 77,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Mucharz podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 757 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (427 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,1 mln zł przy dochodach 43,3 mln zł.
Podatek od nieruchomości
757 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 427 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
28,8 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 16,5%
Podatek od środków transportowych
24 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 23 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
43,3 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
41,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
2,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
4,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Mucharz najlepsza pozycja to 206. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (6,0 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
573 z 2 451 gmin w kraju · 40. z 181 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
206 z 2 479 gmin w kraju · 11. z 183 gmin w województwie · 1. z 10 gmin w powiecie — 6,0 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Mucharz w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-18.
Akty planistyczne
9 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Mucharz ma plan ogólny?
W gminie Mucharz plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 6.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat wadowicki) to 97 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 51 a 138 zł/m² (173 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz w roku 2025 oddano do użytku 6,0 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 47 spraw budowlanych, w tym 43 sprawy o dom jednorodzinny — tyle samo co w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz mediana EP ze świadectw energetycznych to 69 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 126 świadectw).
Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz na przyłączenie do sieci czeka 113 MW nowych źródeł — to 65. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Mucharz?
W gminie Mucharz w dziennikach urzędowych ogłoszono 9 aktów planistycznych, ostatni 2026-08-18.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.