Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Żabia Wola

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 67 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 060 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat grodziski stan na

Sprawdź działkę — gmina Żabia Wola

Granice: Gmina Żabia Wola
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Żabia Wola. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat grodziski 169 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
43 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat grodziski — mediana 169 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 43 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Żabia Wola planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 101.
Plany miejscowe
101 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
100,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat grodziski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Żabia Wola mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grodziski) to 169 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 244 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
169 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
Typowy przedział cen od, powiat
102 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
Typowy przedział cen do, powiat
244 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)
Transakcje, powiat
54 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat grodziski)

Energia budynków

W gminie Żabia Wola mediana EP ze świadectw energetycznych to 67 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 060 świadectw).
Mediana EP
67 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
1 060 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Żabia Wola w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 505 spraw budowlanych, w tym 342 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
342 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
505 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
478 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Żabia Wola dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 6 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żabia Wola
Inwestycje
6 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
9 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Pozostałe
2 fundusze rybackie, migracyjne i bezpieczeństwa wewnętrznego
Dofinansowanie UE
12,1 mln zł z 11 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żabia Wola

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 11 projektów, w tym 5 w całości w gminie Żabia Wola: 6,3 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 4 projekty, w tym 4 w całości w gminie Żabia Wola: 4,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Rybactwa — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Żabia Wola: 838 tys. zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Żabia Wola ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +36,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 18,3 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 113 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
112,5 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
36,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
18,3 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
161 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Żabia Wola zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 3,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Żabia Wola W gminie Żabia Wola zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 18,2% powierzchni gminy, a 3,6% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
18,2 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
3,6 % 4 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
110 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Żabia Wola uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,8 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 93 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 65,2%
Zdających
93 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
68,5 % wynik średni, zdających
Matematyka
57 % wynik średni, zdających
Język angielski
76,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
3 szkoły wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 68,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Żabia Wola Język polski: wynik 68,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 57,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Żabia Wola Matematyka: wynik 57,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 76,5% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Żabia Wola Język angielski: wynik 76,5% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Żabia Wola podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 1 217 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (621 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,9 mln zł przy dochodach 126,1 mln zł.
Podatek od nieruchomości
1 217 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 621 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,7 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13,6%
Podatek od środków transportowych
37 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 63 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
126,1 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
127,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,9 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
11,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Żabia Wola najlepsza pozycja to 2. miejsce z 2 451 gmin w kraju — ranking „Dokąd przeprowadza się Polska” (36,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 z 2 451 gmin w kraju · 1. z 313 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 36,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
4 z 2 479 gmin w kraju · 3. z 314 gmin w województwie · 1. z 6 gmin w powiecie — 18,3 na 1000 mieszk. w 2025 r.

Prawo miejscowe

W gminie Żabia Wola w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-09.
Akty planistyczne
13 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Żabia Wola ma plan ogólny?
W gminie Żabia Wola planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 101.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żabia Wola?
W gminie Żabia Wola mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat grodziski) to 169 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 102 a 244 zł/m² (54 transakcje z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żabia Wola?
W gminie Żabia Wola w roku 2025 oddano do użytku 18,3 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Żabia Wola?
W gminie Żabia Wola w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 505 spraw budowlanych, w tym 342 sprawy o dom jednorodzinny — o 15,3% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żabia Wola?
W gminie Żabia Wola mediana EP ze świadectw energetycznych to 67 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 1 060 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żabia Wola?
W gminie Żabia Wola w dziennikach urzędowych ogłoszono 13 aktów planistycznych, ostatni 2026-07-09.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.