Gmina Głowaczów
Plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym. Stan na 2026-10-16.
Liczby całego powiatu: Powiat kozienicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: ogłoszony w dzienniku urzędowym (2026-09-04)
W gminie Głowaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 0 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat kozienicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Głowaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kozienicki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 78 a 114 zł/m² (25 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 99 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 78 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 114 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
- Transakcje, powiat
- 25 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat kozienicki)
Energia budynków
W gminie Głowaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).- Mediana EP
- 77 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 146 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Projekty unijne
W gminie Głowaczów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 14 projektów, w tym 3 inwestycje.- Projekty unijne 2021–2027
- 14 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Głowaczów
- Inwestycje
- 3 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 11 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 5,3 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Głowaczów
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 13 projektów, w tym 2 w całości w gminie Głowaczów: 5,3 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
Ludność i gospodarka
W gminie Głowaczów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −1,4 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 2,4 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 35 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 35,4 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- -1,4 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 2,4 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 77 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Głowaczów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 12,4% powierzchni gminy, a 31,4% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 12,4 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 31,4 % 58 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 185 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Głowaczów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 60,0 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 57 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 60 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,1%
- Zdających
- 57 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 70,3 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 49,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 62,1 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Głowaczów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 637 zł na mieszkańca — tyle, ile mediana gmin powiatu. Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 2,3 mln zł przy dochodach 72,5 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 637 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 637 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 20,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 21,7%
- Podatek od środków transportowych
- 44 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 72,5 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 70,2 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- 2,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 6,8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Głowaczów najlepsza pozycja to 1076. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (2,4 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 1 092 z 2 451 gmin w kraju · 157. z 313 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — −1,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 1 076 z 2 479 gmin w kraju · 167. z 314 gmin w województwie · 4. z 7 gmin w powiecie — 2,4 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 2 190 z 2 301 gmin w kraju · 273. z 296 gmin w województwie · 5. z 7 gmin w powiecie — 0,0 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Głowaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-09-04.- Akty planistyczne
- 1 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Głowaczów ma plan ogólny?
- W gminie Głowaczów plan ogólny jest już ogłoszony w dzienniku urzędowym.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Głowaczów?
- W gminie Głowaczów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat kozienicki) to 99 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 78 a 114 zł/m² (25 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Głowaczów?
- W gminie Głowaczów w roku 2025 oddano do użytku 2,4 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Głowaczów?
- W gminie Głowaczów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Głowaczów?
- W gminie Głowaczów mediana EP ze świadectw energetycznych to 77 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Głowaczów?
- W gminie Głowaczów w dziennikach urzędowych ogłoszono 1 akt planistyczny, ostatni 2026-09-04.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.