Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Gielniów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat przysuski stan na

Sprawdź działkę — gmina Gielniów

Granice: Gmina Gielniów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Gielniów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat przysuski (3 lata) 12 zł/m²
woj. mazowieckie 220 zł/m²
Polska 143 zł/m²
2 zł/m² 1 091 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat przysuski (3 lata) — mediana 12 zł/m²; woj. mazowieckie — mediana 220 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 2 do 1 091 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Gielniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Plany miejscowe
1 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
0,2 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat przysuski) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Gielniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przysuski) to 12 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 32 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
12 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
Typowy przedział cen od, powiat
4 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
Typowy przedział cen do, powiat
32 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)
Transakcje, powiat
49 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 3 lata — liczby dla całego powiatu (powiat przysuski)

Energia budynków

W gminie Gielniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).
Mediana EP
170 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
49 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Projekty unijne

W gminie Gielniów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 17 projektów, w tym 1 inwestycję.
Projekty unijne 2021–2027
17 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Gielniów
Inwestycje
1 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
16 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
2 mln zł z 2 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Gielniów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Mazowsza — 17 projektów, w tym 2 w całości w gminie Gielniów: 2,0 mln zł dofinansowania UE
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Gielniów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −6,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 53 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
52,7 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-6,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,9 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
86 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Gielniów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,5% powierzchni gminy, a 42,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Gielniów W gminie Gielniów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 11,5% powierzchni gminy, a 42,3% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
11,5 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
42,3 % 33 kwadraty kilometrowe bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
78 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Gielniów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,9 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 31 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
57,9 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 54,6%
Zdających
31 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
64,9 % wynik średni, zdających
Matematyka
50,8 % wynik średni, zdających
Język angielski
69,6 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
2 szkoły z 3 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 64,9% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Gielniów Język polski: wynik 64,9% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 50,8% (w drugiej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Gielniów Matematyka: wynik 50,8% leży w drugiej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 69,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Gielniów Język angielski: wynik 69,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Gielniów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 249 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (203 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 1,1 mln zł przy dochodach 35,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
249 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 203 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
15 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 11,5%
Podatek od środków transportowych
60 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 41 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
35,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
34,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
1,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
2 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Gielniów najlepsza pozycja to 1422. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (1,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
2 173 z 2 451 gmin w kraju · 278. z 313 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — −6,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 422 z 2 479 gmin w kraju · 213. z 314 gmin w województwie · 8. z 8 gmin w powiecie — 1,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
2 115 z 2 301 gmin w kraju · 261. z 296 gmin w województwie · 6. z 8 gmin w powiecie — 0,2 % w 2024 r.

Najczęstsze pytania

Czy gmina Gielniów ma plan ogólny?
W gminie Gielniów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a plan miejscowy widzę jeden.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Gielniów?
W gminie Gielniów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat przysuski) to 12 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 4 a 32 zł/m² (49 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 3 lata).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Gielniów?
W gminie Gielniów w roku 2025 oddano do użytku 1,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Gielniów?
W gminie Gielniów nie mam jeszcze liczb o tym, ile domów zaczęto tu budować — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Gielniów?
W gminie Gielniów mediana EP ze świadectw energetycznych to 170 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 49 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Gielniów?
W gminie Gielniów nie mam jeszcze liczb o tym, jakie akty prawa miejscowego tu obowiązują — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.