Gmina Żyraków
Mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 283 świadectw). Stan na 2026-10-17.
Liczby całego powiatu: Powiat dębicki stan na
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
- Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
- Strefa usługowa SU
- Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
- Strefa gospodarcza SP
- Strefa produkcji rolniczej SR
- Strefa infrastrukturalna SI
- Strefa zieleni i rekreacji SN
- Strefa cmentarzy SC
- Strefa górnictwa SG
- Strefa komunikacyjna SK
- Strefa otwarta SO
- Obszar uzupełnienia zabudowy
- Obszar zabudowy śródmiejskiej
Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.
Ceny gruntu na tle innych obszarów
Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.
Plan ogólny i plany miejscowe
Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono
W gminie Żyraków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.- Plany miejscowe
- 8 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
- Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
- 5,5 % dane GUS za rok 2024
Ceny gruntu budowlanego
Ceny liczone dla całego powiatu (powiat dębicki) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.
W gminie Żyraków mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat dębicki) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 306 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).- Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
- 101 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat dębicki)
- Typowy przedział cen od, powiat
- 84 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat dębicki)
- Typowy przedział cen do, powiat
- 306 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat dębicki)
- Transakcje, powiat
- 19 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat dębicki)
Energia budynków
W gminie Żyraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 283 świadectw).- Mediana EP
- 74 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
- Świadectwa
- 283 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze
Przyłączenia OZE
W gminie Żyraków na przyłączenie do sieci czeka 132 MW nowych źródeł — to 60. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.- Moc w kolejce, powiat
- 132 MW moc źródeł czekających na przyłączenie do sieci, odczytana od operatora 2026-09-12 (liczba powiatu)
- Grupa II, powiat
- 25,8 MW wnioski w drugiej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
- Grupa III, powiat
- 106,2 MW wnioski w trzeciej grupie przyłączeniowej (liczba powiatu)
Budowy
W gminie Żyraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 106 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 2,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.- Sprawy o dom jednorodzinny
- 77 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
- Sprawy budowlane
- 106 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
- Pozwolenia
- 106 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę
Projekty unijne
W gminie Żyraków dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 28 projektów, w tym 20 inwestycji.- Projekty unijne 2021–2027
- 28 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Żyraków
- Inwestycje
- 20 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
- Projekty miękkie
- 8 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
- Dofinansowanie UE
- 23,4 mln zł z 22 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Żyraków
Z jakich programów
- Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 17 projektów, w tym 11 w całości w gminie Żyraków: 10,7 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 9 projektów, w tym 9 w całości w gminie Żyraków: 11,1 mln zł dofinansowania UE
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 2 projekty, w tym 2 w całości w gminie Żyraków: 1,6 mln zł dofinansowania UE
Ludność i gospodarka
W gminie Żyraków ludzie się wprowadzają — saldo migracji to +4,6 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 4,9 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 132 osób (2025) — według GUS.- Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
- 131,5 os./km² dane GUS za rok 2025
- Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
- 4,6 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
- Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
- 4,9 dane GUS za rok 2025
- Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
- 93 dane GUS za rok 2025
Gdzie w gminie mieszkają ludzie
W gminie Żyraków ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 14,8% powierzchni gminy, a 24,1% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.- Połowa mieszkańców mieszka na
- 14,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
- Powierzchnia bez stałych mieszkańców
- 24,1 % 26 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
- Kwadraty siatki w gminie
- 108 jeden kwadrat to kilometr na kilometr
Wyniki egzaminów
W gminie Żyraków uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 57,4 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 120 uczniów.- Wynik egzaminu ósmoklasisty
- 57,4 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 58,0%
- Zdających
- 120 uczniów do egzaminu w roku 2026
- Język polski
- 62,1 % wynik średni, zdających
- Matematyka
- 52,7 % wynik średni, zdających
- Język angielski
- 64,4 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
- Szkół z wynikiem
- 10 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
- najniższa gmina
- 39,9%
- Q1
- 59,2%
- mediana
- 62,6%
- Q3
- 66,2%
- najwyższa gmina
- 77,3%
- najniższa gmina
- 28,3%
- Q1
- 45,8%
- mediana
- 50,9%
- Q3
- 55,8%
- najwyższa gmina
- 82,6%
- najniższa gmina
- 40,9%
- Q1
- 62,5%
- mediana
- 67,7%
- Q3
- 72,7%
- najwyższa gmina
- 94,4%
Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).
Podatki i budżet gminy
W gminie Żyraków podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 394 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (446 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 3,1 mln zł przy dochodach 98,4 mln zł.- Podatek od nieruchomości
- 394 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 446 zł na mieszkańca
- Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
- 13,3 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 25,0%
- Podatek od środków transportowych
- 92 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 47 zł na mieszkańca
- Dochody budżetu
- 98,4 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wydatki budżetu
- 101,6 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
- Wynik budżetu
- -3,1 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
- Wynik operacyjny po spłacie rat
- 4,3 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
Miejsce w rankingach
W gminie Żyraków najlepsza pozycja to 328. miejsce z 2 479 gmin w kraju — ranking „Gdzie oddaje się domy do użytku” (4,9 na 1000 mieszk., 2025 r.).- Dokąd przeprowadza się Polska
- 354 z 2 451 gmin w kraju · 10. z 156 gmin w województwie · 1. z 7 gmin w powiecie — 4,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Gdzie oddaje się domy do użytku
- 328 z 2 479 gmin w kraju · 14. z 160 gmin w województwie · 2. z 7 gmin w powiecie — 4,9 na 1000 mieszk. w 2025 r.
- Pokrycie planami miejscowymi
- 1 495 z 2 301 gmin w kraju · 58. z 160 gmin w województwie · 3. z 7 gmin w powiecie — 5,5 % w 2024 r.
Prawo miejscowe
W gminie Żyraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-28.- Akty planistyczne
- 14 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru
- · plan miejscowy · Uchwała nr XX/175/25 Rady Gminy Żyraków z dnia 22 grudnia 2025 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków dla części miejscowości Straszęcin
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P-II.4131.2.168.2023 Wojewody Podkarpackiego z dnia 1 sierpnia 2023 r. stwierdzające nieważność § 24 uchwały Nr XLVI/555/23 Rady Gminy Żyraków z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków, obszaru położonego w miejscowościach Zawierzbie i Straszęcin – ETAP A.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLVI/555/23 Rady Gminy Żyraków z dnia 29 czerwca 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków, obszaru położonego w miejscowościach Zawierzbie i Straszęcin – ETAP A
- · wyrok — plan miejscowy · Wyrok nr II SA/Rz 1294/22 Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 29 marca 2023 r. dot. sprawy ze skargi na uchwałę Rady Gminy w Żyrakowie z dnia 20 czerwca 2022 r. nr XXXVI/434/22 w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Żyraków, obszaru położonego w miejscowościach Zawierzbie i Straszęcin – ETAP A
- · plan miejscowy · Uchwała nr XLV/545/23 Rady Gminy Żyraków z dnia 18 maja 2023 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków w miejscowości Wola Żyrakowska
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXVI/434/22 Rady Gminy Żyraków z dnia 20 czerwca 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków, obszaru położonego w miejscowościach Zawierzbie i Straszęcin – ETAP A
- · rozstrzygnięcie nadzorcze — plan miejscowy · Rozstrzygnięcie nadzorcze nr P.II.4131.2.187.2022 Wojewody Podkarpackiego z dnia 22 lipca 2022 r. stwierdzajace nieważność § 24 uchwały Nr XXXVI/434/22 Rady Gminy Żyraków z dnia 20 czerwca 2022 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków, obszaru położonego w miejscowościach Zawierzbie i Straszęcin – ETAP A.
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXXI/327/21 Rady Gminy Żyraków z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Żyraków, obszaru „Park przemysłowy – Straszęcin”
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/284/21 Rady Gminy Żyraków z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie uchwalenia zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Żyraków dla obszarów: „Skarpa”, „Przy drodze” i „Przy Wisłoce” w miejscowości Żyraków
- · plan miejscowy · Uchwała nr XXVII/273/21 Rady Gminy Żyraków z dnia 14 maja 2021 r. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu dawnego poligonu wojskowego „Straszęcin” w Gminie Żyraków
Najczęstsze pytania
- Czy gmina Żyraków ma plan ogólny?
- W gminie Żyraków planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 8.
- Ile kosztuje działka budowlana w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat dębicki) to 101 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 84 a 306 zł/m² (19 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
- Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków w roku 2025 oddano do użytku 4,9 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
- Ile domów zaczęto budować w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 106 spraw budowlanych, w tym 77 spraw o dom jednorodzinny — o 2,7% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
- Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków mediana EP ze świadectw energetycznych to 74 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 283 świadectw).
- Ile mocy OZE czeka na przyłączenie do sieci w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków na przyłączenie do sieci czeka 132 MW nowych źródeł — to 60. wynik wśród 102 powiatów, dla których znana jest kolejka. Liczba opisuje cały powiat — kolejka nie schodzi poniżej tego poziomu.
- Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Żyraków?
- W gminie Żyraków w dziennikach urzędowych ogłoszono 14 aktów planistycznych, ostatni 2026-01-28.
Pozostałe obszary w regionie
Pozostałe gminy w powiecie
Pojęcia z tej strony
-
Plan ogólny gminy (POG)
Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.
-
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.
-
Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)
Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.