Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Tarnowiec

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat jasielski stan na

Sprawdź działkę — gmina Tarnowiec

Granice: Gmina Tarnowiec
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Tarnowiec. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
31 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 31 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Tarnowiec planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.
Plany miejscowe
18 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
26,4 % dane GUS za rok 2024

Energia budynków

W gminie Tarnowiec mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).
Mediana EP
85 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
146 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Tarnowiec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 26,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
19 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
26 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
23 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Tarnowiec dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 13 projektów, w tym 10 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
13 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Tarnowiec
Inwestycje
10 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
3 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
12,9 mln zł z 6 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Tarnowiec

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 8 projektów, w tym 6 w całości w gminie Tarnowiec: 12,9 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 2 projekty
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 2 projekty
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Tarnowiec ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −3,5 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 0,6 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 142 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
142 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-3,5 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
0,6 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
84 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Tarnowiec zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 12,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Tarnowiec W gminie Tarnowiec zabudowa jest rozproszona, ale ma wyraźne skupiska — połowa mieszkańców mieszka na 20,3% powierzchni gminy, a 12,5% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Sąsiedzi bywają więc blisko w wielu miejscach naraz, ale rzadziej tworzą jedno centrum z usługami.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
20,3 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
12,5 % 8 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
64 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Tarnowiec uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 59,8 procent z języka polskiego i matematyki — wyżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 78 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
59,8 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 59,2%
Zdających
78 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
66,1 % wynik średni, zdających
Matematyka
53,6 % wynik średni, zdających
Język angielski
67,7 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
7 szkół z 8 szkół; wynik publikuje się od pięciorga zdających
Język polski — 66,1% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Tarnowiec Język polski: wynik 66,1% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 53,6% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Tarnowiec Matematyka: wynik 53,6% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 67,7% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Tarnowiec Język angielski: wynik 67,7% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Tarnowiec podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 217 zł na mieszkańca — mniej niż mediana gmin powiatu (244 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się deficytem 1,2 mln zł przy dochodach 83,7 mln zł.
Podatek od nieruchomości
217 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 244 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
13,5 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 14,0%
Podatek od środków transportowych
17 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 18 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
83,7 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
84,9 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
-1,2 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
8 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Tarnowiec najlepsza pozycja to 933. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (26,4 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 608 z 2 451 gmin w kraju · 96. z 156 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — −3,5 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
2 297 z 2 479 gmin w kraju · 154. z 160 gmin w województwie · 8. z 10 gmin w powiecie — 0,6 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
933 z 2 301 gmin w kraju · 22. z 160 gmin w województwie · 4. z 10 gmin w powiecie — 26,4 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Tarnowiec w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-29.
Akty planistyczne
12 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Tarnowiec ma plan ogólny?
W gminie Tarnowiec planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 18.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Tarnowiec?
W gminie Tarnowiec nie mam jeszcze liczb o tym, ile kosztuje tu grunt budowlany — brak danych nie oznacza, że tego tu nie ma.
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Tarnowiec?
W gminie Tarnowiec w roku 2025 oddano do użytku 0,6 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Tarnowiec?
W gminie Tarnowiec w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 26 spraw budowlanych, w tym 19 spraw o dom jednorodzinny — o 26,9% mniej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Tarnowiec?
W gminie Tarnowiec mediana EP ze świadectw energetycznych to 85 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 146 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Tarnowiec?
W gminie Tarnowiec w dziennikach urzędowych ogłoszono 12 aktów planistycznych, ostatni 2025-08-29.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.