Przejdź do treści
Landeva — strona główna

Gmina Rymanów

Mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 337 świadectw). Stan na 2026-10-17.

Liczby całego powiatu: Powiat krośnieński stan na

Sprawdź działkę — gmina Rymanów

Granice: Gmina Rymanów
Co znaczą kolory stref planu ogólnego
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną SW
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną SJ
  • Strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową SZ
  • Strefa usługowa SU
  • Strefa handlu wielkopowierzchniowego SH
  • Strefa gospodarcza SP
  • Strefa produkcji rolniczej SR
  • Strefa infrastrukturalna SI
  • Strefa zieleni i rekreacji SN
  • Strefa cmentarzy SC
  • Strefa górnictwa SG
  • Strefa komunikacyjna SK
  • Strefa otwarta SO
  • Obszar uzupełnienia zabudowy
  • Obszar zabudowy śródmiejskiej

Symbole i barwy są krajowe — tak samo wygląda plan ogólny każdej gminy. Nakładka projektu planu jest rysowana słabiej i nie ma mocy prawnej.

Granice: Gmina Rymanów. Po przewinięciu mapa pokazuje strefy planu ogólnego i projektów planów — projekt nie ma mocy prawnej. Kadr otwiera się w skali, w której rządowa usługa te strefy rysuje; po oddaleniu mapy znikają.

Ceny gruntu na tle innych obszarów

Rozkład cen gruntu budowlanego z aktów notarialnych: środkowa połowa transakcji i mediana, na wspólnej skali.

powiat krośnieński 38 zł/m²
woj. podkarpackie 104 zł/m²
Polska 143 zł/m²
7 zł/m² 601 zł/m²
Rozkład cen gruntu budowlanego: powiat krośnieński — mediana 38 zł/m²; woj. podkarpackie — mediana 104 zł/m²; Polska — mediana 143 zł/m². Skala od 7 do 601 zł/m².

Plan ogólny i plany miejscowe

Plan ogólny: jeszcze nie ogłoszono

W gminie Rymanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Plany miejscowe
20 obowiązujące plany zagospodarowania przestrzennego w obszarze
Jaka część gminy jest objęta planem miejscowym
26 % dane GUS za rok 2024

Ceny gruntu budowlanego

Ceny liczone dla całego powiatu (powiat krośnieński) — próba pojedynczej gminy jest za mała, by publikować rozkład.

W gminie Rymanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 38 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 9 a 57 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Mediana ceny gruntu budowlanego, powiat
38 zł/m² połowa transakcji z aktów notarialnych poniżej tej ceny, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Typowy przedział cen od, powiat
9 zł/m² dolna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Typowy przedział cen do, powiat
57 zł/m² górna granica środkowej połowy transakcji — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)
Transakcje, powiat
16 sprzedaże gruntów budowlanych, okres danych: 12 miesięcy — liczby dla całego powiatu (powiat krośnieński)

Energia budynków

W gminie Rymanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 337 świadectw).
Mediana EP
70 kWh/m²·rok zapotrzebowanie na energię pierwotną ze świadectw energetycznych
Świadectwa
337 świadectwa energetyczne wystawione w obszarze

Budowy

W gminie Rymanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 102 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 26,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Sprawy o dom jednorodzinny
58 sprawy o budynek mieszkalny jednorodzinny w ostatnich dwunastu miesiącach
Sprawy budowlane
102 pozwolenia i zgłoszenia poza sieciami uzbrojenia terenu, ostatnie dwanaście miesięcy
Pozwolenia
99 sprawy zakończone decyzją o pozwoleniu na budowę

Projekty unijne

W gminie Rymanów dofinansowano z Funduszy Europejskich na lata 2021–2027 15 projektów, w tym 13 inwestycji.
Projekty unijne 2021–2027
15 z dofinansowaniem z Funduszy Europejskich, realizowane w gminie Rymanów
Inwestycje
13 Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz Spójności i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Projekty miękkie
2 Europejski Fundusz Społeczny Plus: szkolenia, zatrudnienie, usługi społeczne
Dofinansowanie UE
21,3 mln zł z 7 projektów realizowanych wyłącznie w gminie Rymanów

Z jakich programów

  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej — 8 projektów, w tym 4 w całości w gminie Rymanów: 8,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie dla Podkarpacia — 5 projektów, w tym 3 w całości w gminie Rymanów: 12,7 mln zł dofinansowania UE
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko — 1 projekt
  • Program Interreg Polska-Słowacja 2021-2027 / Interreg Poľsko - Slovensko — 1 projekt
stan na

Ludność i gospodarka

W gminie Rymanów ludzie wyjeżdżają — saldo migracji to −4,7 na 1000 mieszkańców (2025), nowych domów jednorodzinnych oddano 1,7 na 1000 mieszkańców (2025), na kilometrze kwadratowym mieszka 89 osób (2025) — według GUS.
Ile osób mieszka na kilometrze kwadratowym
89,4 os./km² dane GUS za rok 2025
Czy ludzie się tu wprowadzają, czy wyjeżdżają
-4,7 na 1000 mieszk. dane GUS za rok 2025
Nowe domy jednorodzinne na 1000 mieszkańców
1,7 dane GUS za rok 2025
Firmy w rejestrze na 1000 mieszkańców
103 dane GUS za rok 2025

Gdzie w gminie mieszkają ludzie

W gminie Rymanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,8% powierzchni gminy, a 51,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Rozmieszczenie mieszkańców: Gmina Rymanów W gminie Rymanów ludzie mieszkają zwarcie — połowa mieszkańców mieszka na 7,8% powierzchni gminy, a 51,8% nie ma stałych mieszkańców (spis 2021). Poza tymi skupiskami działka bywa oddalona od najbliższych sąsiadów, a razem z nimi od sklepu i przystanku.
Każdy kwadrat to kilometr na kilometr; ciemniejszy znaczy więcej mieszkańców, a najciemniejszy to najliczniejszy kwadrat tej gminy. Kwadraty bez stałych mieszkańców zostają puste. (spis powszechny 2021).
Połowa mieszkańców mieszka na
7,8 % powierzchni spis powszechny 2021, siatka kwadratów kilometrowych
Powierzchnia bez stałych mieszkańców
51,8 % 86 kwadratów kilometrowych bez ani jednego mieszkańca
Kwadraty siatki w gminie
166 jeden kwadrat to kilometr na kilometr

Wyniki egzaminów

W gminie Rymanów uczniowie napisali egzamin ósmoklasisty 2026 na 62,0 procent z języka polskiego i matematyki — niżej niż w połowie gmin powiatu. Do egzaminu przystąpiło 153 uczniów.
Wynik egzaminu ósmoklasisty
62 % średnia z języka polskiego i matematyki, egzamin ósmoklasisty 2026; mediana gmin powiatu: 62,2%
Zdających
153 uczniów do egzaminu w roku 2026
Język polski
67 % wynik średni, zdających
Matematyka
56,9 % wynik średni, zdających
Język angielski
68,5 % wynik średni; zdających, nie każdy zdający wybiera ten język
Szkół z wynikiem
9 szkół wszystkie szkoły gminy mają opublikowany wynik
Język polski — 67,0% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Język polski: Gmina Rymanów Język polski: wynik 67,0% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 39,9%, pierwszy kwartyl 59,2%, mediana 62,6%, trzeci kwartyl 66,2%, najwyższy 77,3%.
najniższa gmina
39,9%
Q1
59,2%
mediana
62,6%
Q3
66,2%
najwyższa gmina
77,3%
Matematyka — 56,9% (w czwartej ćwiartce polskich gmin)
Matematyka: Gmina Rymanów Matematyka: wynik 56,9% leży w czwartej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 28,3%, pierwszy kwartyl 45,8%, mediana 50,9%, trzeci kwartyl 55,8%, najwyższy 82,6%.
najniższa gmina
28,3%
Q1
45,8%
mediana
50,9%
Q3
55,8%
najwyższa gmina
82,6%
Język angielski — 68,5% (w trzeciej ćwiartce polskich gmin)
Język angielski: Gmina Rymanów Język angielski: wynik 68,5% leży w trzeciej ćwiartce polskich gmin. Najniższy wynik gminy w kraju to 40,9%, pierwszy kwartyl 62,5%, mediana 67,7%, trzeci kwartyl 72,7%, najwyższy 94,4%.
najniższa gmina
40,9%
Q1
62,5%
mediana
67,7%
Q3
72,7%
najwyższa gmina
94,4%

Każda z czterech ćwiartek mieści jedną czwartą gmin, a nie jedną czwartą skali — dlatego mają różne szerokości. Rozkład liczony z gmin, w których do egzaminu przystąpiło co najmniej trzydzieścioro uczniów (2 159 gmin).

Podatki i budżet gminy

W gminie Rymanów podatek od nieruchomości przyniósł w roku 2024 489 zł na mieszkańca — więcej niż mediana gmin powiatu (480 zł). Budżet za rok 2025 zamknął się nadwyżką 3,3 mln zł przy dochodach 124,8 mln zł.
Podatek od nieruchomości
489 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 480 zł na mieszkańca
Udział podatku od nieruchomości w dochodach własnych
22,1 % część dochodów własnych gminy, którą daje ten podatek, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 19,8%
Podatek od środków transportowych
22 zł na mieszkańca dochód gminy z tego podatku w przeliczeniu na mieszkańca, dane GUS za rok 2024; mediana gmin powiatu: 13 zł na mieszkańca
Dochody budżetu
124,8 mln zł wszystkie dochody budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wydatki budżetu
121,5 mln zł wszystkie wydatki budżetu gminy w roku, dane GUS za rok 2025
Wynik budżetu
3,3 mln zł dochody minus wydatki, wartość ujemna to deficyt, dane GUS za rok 2025
Wynik operacyjny po spłacie rat
9,6 mln zł dochody bieżące minus wydatki bieżące i spłata rat kredytów i pożyczek, dane GUS za rok 2025
stan na

Miejsce w rankingach

W gminie Rymanów najlepsza pozycja to 941. miejsce z 2 301 gmin w kraju — ranking „Pokrycie planami miejscowymi” (26,0 %, 2024 r.).
Dokąd przeprowadza się Polska
1 892 z 2 451 gmin w kraju · 118. z 156 gmin w województwie · 7. z 10 gmin w powiecie — −4,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Gdzie oddaje się domy do użytku
1 527 z 2 479 gmin w kraju · 108. z 160 gmin w województwie · 9. z 10 gmin w powiecie — 1,7 na 1000 mieszk. w 2025 r.
Pokrycie planami miejscowymi
941 z 2 301 gmin w kraju · 23. z 160 gmin w województwie · 6. z 10 gmin w powiecie — 26,0 % w 2024 r.

Prawo miejscowe

W gminie Rymanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 100 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.
Akty planistyczne
100 akty planowania przestrzennego ogłoszone dla obszaru

Najczęstsze pytania

Czy gmina Rymanów ma plan ogólny?
W gminie Rymanów planu ogólnego jeszcze nie ogłoszono w dzienniku urzędowym, a planów miejscowych widzę 20.
Ile kosztuje działka budowlana w gminie Rymanów?
W gminie Rymanów mediana ceny gruntu budowlanego dla całego powiatu (powiat krośnieński) to 38 zł/m², a środkowa połowa transakcji mieści się między 9 a 57 zł/m² (16 transakcji z aktów notarialnych, okres danych: 12 miesięcy).
Ile nowych domów oddano do użytku w gminie Rymanów?
W gminie Rymanów w roku 2025 oddano do użytku 1,7 nowych domów jednorodzinnych na 1000 mieszkańców — według GUS.
Ile domów zaczęto budować w gminie Rymanów?
W gminie Rymanów w ostatnich dwunastu miesiącach zarejestrowano 102 sprawy budowlane, w tym 58 spraw o dom jednorodzinny — o 26,1% więcej niż w poprzednich dwunastu miesiącach.
Co mówią świadectwa energetyczne w gminie Rymanów?
W gminie Rymanów mediana EP ze świadectw energetycznych to 70 kWh na metr kwadratowy rocznie (na podstawie 337 świadectw).
Jakie akty prawa miejscowego ogłoszono w gminie Rymanów?
W gminie Rymanów w dziennikach urzędowych ogłoszono 100 aktów planistycznych, ostatni 2026-10-08.

Pozostałe obszary w regionie

Pozostałe gminy w powiecie

Pojęcia z tej strony

  • Plan ogólny gminy (POG)

    Plan ogólny gminy to uchwała rady gminy, która dzieli cały jej obszar na strefy planistyczne i ustala dla nich ramy przyszłej zabudowy. Zastąpił studium uwarunkowań i w odróżnieniu od niego jest aktem prawa miejscowego.

  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP)

    Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to akt prawa miejscowego, który ustala przeznaczenie konkretnych terenów w gminie. Tam, gdzie obowiązuje, to on rozstrzyga o zabudowie i decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna.

  • Rejestr Cen Nieruchomości (RCN)

    Rejestr Cen Nieruchomości to prowadzony przez starostwo powiatowe spis tego, co naprawdę zapłacono u notariusza. Nie zawiera ofert sprzedaży — wyłącznie zawarte transakcje.